логоFacebookTwitterYouTubeeMail

sv.knez.Vladimir.jpg
Руската Црква го слави Денот на христијанизација на Русите

Денес, на денот на светиот рамноапостолен кнез Владимир (Василиј), Руската Црква го одбележува Денот на христијанизација на Киевска Русија. Оваа година, за прв пат во последните неколку години, централната прослава ќе се одвива во Москва, а не во Киев. Во минатото, Москва се наоѓаше на периферијата од главната прослава на црковните одбележувања, затоа што Патријархот и сите членови на Свештениот Синод патуваа во Киев. Овој пат, поради политичко-безбедносните околности во Украина, членовите на Синодот се среќаваат во Москва, каде што ќе допатуваат и архијереите од Киевската митрополија, предводени од местобљустителот на Киевската катедра, Митрополитот Онуфриј.

Традицијата за прославување на Денот на христијанизација на Киевска Русија започна по иницијатива на блаженоупокоениот Патријарх Алексеј II во 2008 година. Оттогаш, главната прослава се одржуваше секоја година на 28 јули во Киев.

Во меѓувреме, Украина останува централна тема на денешната прослава.

Извор: Интерфакс

Извор: Кумановско-осоговска епархија

 

28.07.2014 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…