логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Митрополит Иларион Алфеев: Светот се наоѓа на работ од Трета светска војна

Претседателот на Одделот за надворешни црковни работи на Московската Патријаршија, Митрополитот г. д-р Иларион (Алфеев) во текст објавен во „Росискаја газета“ ја изразил својата загриженост поради моменталната меѓународна ситуација, тврдејќи дека светот се наоѓа на само чекор од нова глобална војна.

- Моменталната ситуација сè повеќе заликува на периодот пред Првата светска војна. Вестите што ги слушаме секојдневно звучат како извештаи од фронт, се јавува за сè повеќе и повеќе жртви. Да, досега конфликтите беа локални, но веќе цели држави и воени блокови се вовлекуваат во милитарна реторика, – се вели, меѓу другото, во објавената статија на владиката.

Според него, поларизацијата достигнала критична точка: „Различни држави создадоа и одржуваат, преку средствата за масовно информирање, една слика на непријател. А тоа е само еден чекор пред објавување на глобална војна“.

Рускиот јерарх пишува дека главната лекција од двете светски војни се состои во тоа што во нив немало победници.

- Одбележувањето на стогодишнината од почетокот на Првата светска војна тешко дека ќе одекне во меѓународната јавност. Некои места ќе изградат споменици на нивните херои, други ќе ги исчистат меморијалните гробишта, а на други места ќе се одржат некакви манифестации. Но, дали годишнината од војната ќе биде повод за преиспитување на глобалните последици? Дали исходот од двете светски војни ќе биде лекција за светските лидери од кои зависи тоа дали ќе започне Трета светска војна или не? – запрашал тој во објавената колумна.

Според него, светските лидери веќе ја искористиле несреќата со малезискиот авион за меѓусебни обвинувања, „гласни политички изјави и повици за одмазда и казна. Исто како и пред 100 години, кога пукањето на еден српски терорист во Австро-Унгарскиот престолонаследник довело до војна. Како светските сили да чекале да се случи тоа за да започнат со глобален колеж“.

Извор: Интерфакс

Преземено од: Кумановско- осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2877
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2688
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…