логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Dedo.Dobri100.jpg

 Хуманиот просјак кој собира пари за црквите, денеска полни 100 години!

Добре Добрев, кој е познат како просјакот дедо Добри, денеска полни 100 години, соопшти Бугарската Национална Телевизија.
Откако во 2009 година во јавноста излезе информација дека тој донирал над 35.000 левови за околната катедрала, неговото име се поврзува со најголемата донација од физичко лице во историјата на храмот „Св. Александар Невски".
Дедо Добр живее крајно аскетски во своето родно село и ги одбегнува сите јавни настапи. Покрај напредната возраст тој продолжува секој ден да патува или оди до Софија и проси за да собере пари за црквите и манастирите.
Се проценува дека низ животот донирал вкупно околу 80.000 левови,или 40.000 евра.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…