логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 Наслов   Автор Издавач  Формат  Големина 
 
 Православен катихизис 

 

 

Свети Филарет Московски Кумановско-осоговска епархија,Куманово, 2013  .pdf  887.19 MB
 
 Осмиот ден 

 

 

 Софија Грандаковска  Икона  .pdf  4.62 MB
 
 Зошто не бива
да му посакуваме
зло на другиот 

 

 Свети Јован Златоуст

Превод од руски и белешки кон текст: Презвитер Игор Калпаковски 

 списание

„Православен пат“ 

 .pdf  291 KB

 Ако ги исповедаме своите гревови - Подготовка за исповед

 

 Томас Хопко
“Ако исповедимо грехе своје”
ПРИПРЕМА ЗА ИСПОВЕСТ

Превод од српски
Презвитер Игор Калпаковски

 Издавач:
списание ПРАВОСЛАВЕН ПАТ


За издавачот:
Методиј
Митрополит Американско-канадски

 .pdf  308 KB
 ПОФАЛБА НА ДЕВСТВЕНОСТА
 
Св. Григориј Богослов    .pdf  265 KB

 Од Бога како виша сила, до Бога како личност

 

 

 

Епископ Игнатије (Мидиќ) Превел од српски:
Даниел Јовановски
 .pdf  275 KB

ДОГМАТСКАТА ДЕЈНОСТ НА - ПРВИТЕ ЧЕТИРИ ВСЕЛЕНСКИ СОБОРИ
 Александар Петковски  
 Темата по предметот Догматика
 .pdf  2.07 MB
УПОТРЕБАТА НА ЕЛЕКТРОНСКИТЕ МЕДИУМИ ВО МИСИЈАТА НА ЦРКВАТА ДЕНЕС
 
 Мирјана Златанова
 

Дипломска работа

ПРАВОСЛАВЕН БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ
,,Св. Климент Охридски“ – Скопје

 .pdf  1.25 MB

 Служба Св. Харалампиј со литија и полилеј


 

     .pdf  260 KB

 Служба и Акатист на св. Јован Шангајски

Превод на Службата од црковнословенски јазик: Aлександар Божиноски

 


Превод на Акатистот од англиски јазик:
Александар Божиноски

 Скопска православна епархија  .pdf  4.07 MB

Реки Вавилонски


Стојанче Андов

   .pdf  4.34 MB

Воин на Духот

зборник на Писма од блажениот еромонах Серафим Роуз, во кои се зборува за основите на христијанскиот, а со тоа и на монашкиот живот, за правилниот стремеж на човекот да Му угоди на Бога, за стекнувањето на Светиот Дух, Кој е критериум за сите наши дела. 

Преспанско-пелагониската Епархија .pdf 311 KB

Пастирската служба според Светите Три Светители

Зоран Велковски

 

Дипломска работа

ПРАВОСЛАВЕН БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ
,,Св. Климент Охридски“ – Скопје

.pdf 404КB

НЕДЕЛА ОД СИРНА СЕДМИЦА ВЕЧЕРНА 2017

Со благослов
на Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски
г.г. Стефан

  .pdf 292KB

ЧЕТИРИ ЧАСОТ ПОПЛАДНЕ

Maja-Beleva-4-casot.jpg

Маја Белева   .pdf 898KB

КРШТЕНИЕ И МИРОПОМАЗАНИЕ ВО ЛИТУРГИЈА

    .pdf 217KB

Ф. М. Достоевский

БЕДНЫЕ ЛЮДИ   .pdf 704KB

Акатист на преподобниот отец наш Јоаникиј Ракотински

Издава:Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА   .pdf 145KB

СТАРЕЧНИК

    .pdf 2.17MB

АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТАТА
ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА
ВО ЧЕСТ И СПОМЕН НА
ЈАВУВАЊЕТО НА НЕЈЗИНАТА
ЧУДОТВОРНА ИКОНА НАРЕЧЕНА
„БРЗОПОСЛУШНИЧКА“

Манастир „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ –
Струмица
  .pdf 3.47MB

Псалтир

Кумановско-осоговска епархија   Google App  

ТРОИЧНИК бр. 50

    .pdf 34.3 MB

Отец Тадеј - Духовни Поуки

    .pdf 2.91MB

ОГЛЕДАЛО Декември 2018

Издава:
Тетовско - гостиварска православна епархија
     

д-р Дмитриј Авдеев

ВЕНЕЦ НА СВЕТОСТА

Раскази за деца

Издава: 

Македонска Православна Црква – Охридска АрхиепископијаМакедонска Православна Црква – Охридска АрхиепископијаСтрумичка ЕпархијаСо благослов на Митрополит Струмички г. Наум

  .pdf 6.64MB

КОГА СУМ СЛАБ,КОГА СУМ СЛАБ,ТОГАШ СУМ СИЛЕН

Светите отци за болестите

издава: Премин ДОО, Скопје

издава: Премин ДОО, Скопје

уредник: игумен Агатон

лектура: Петар Георгиевски

дизајн на корица: епп студио, Струмица

печати: „Вебпринт“, Скопје; „Технокарт“, Скопје

тираж: 1500 примероци

издава: Премин ДОО, Скопје .pdf 12.6MB
 

НОВИ ЛИЧНОСНИ ОДНОСИ

Митрополит Струмички Наум

 БИБЛИОТЕКА ВОВЕДЕНИЕ ВЕЛЈУСА 2016

   .pdf 768MB 

Старец Клеопа
Раскази за Деца

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј
Книгата е издадена со дозвола на
Свештената Обител Сихастрија
.pdf 17.3MB

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная