логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 TVITer602

Има ли полоша работа од фалбите?


Може има, ама и фалбите се катастрофа. Многу
е лошо да те фалат. Ужасно е. А најлошо е тоа
да ти се допаѓа. Тогаш си готов. Ќе почнеш да
се мислиш посебен, голема работа, сите ти
делат фалби, ти ова – ти она, без тебе ништо,
и ќе завршиш ко пропалица, морална, или
и материјална, конечно човечка. Ќе се сетиш
некогаш си знаел да правиш нешто, да можеш,
а сега ти се зело, и веќе е доцна. што дечки
знам што ги биваше за нешто, ама млади им
кажаа колку се добри, на нив е светот, и толку...
после ги снема, се упропастија... им се зема
дарот. Рано прецветале? Не, не ни процветаа.

Те фалат ли многу, пази да не завршиш
како Чаушеску или Гадафи, а тие мислеа дека
сè најдобро за народот си прават и тој ги сака,
вера прави од нив...кога тоа...не било баш така.
Ги отепаа како кучиња.

Опкружи се со ласкавци, изгуби се и умри, има
ли таква максима? Ако нема, да се измисли.

Има и нешто полошо од тоа да те фалат, а тоа е:
сам да се фалиш. Јас ова, јас она... јас па јас. Кој
сака самобендисани? Никој. Може мајка им, а
може ни таа. А се пофалиш, треба некој да те
перне по глава. За памет. Може нема да се
фалиш ко ќе пораснеш... ако пораснеш.

За своите фалби да кажам, што да кажам? А се
пофалам – мрак. И пак не ми доаѓа памет.
Во Охрид бев најдобар пациент, почнав да се
фалам, сум си прошол како на одмор, права
уживанција... операција – голема работа, и оп-
си дојдов дома, компликации постоперативни,
инекции во стомак, нема одење, лежи и мисли...
лежи со месеци... И пак исто... почнав да се фалам
овој пат, дека најдобро инекции си ставам... штом
се пофалив така, си ставив една, и оп – крв од мевот.
Па фали се пак...

И пак исто...еве вчера, ставам јас Леонар Коен
на фб...и Игор ми вика, „почнавме посериозни
работи“...и јас, не издржа срце, сива клетка...
одговарам: „почнав да спијам ноќе“.

3.angeli.so.truba

Ајде? Значи спиеш, а? Е оди сега заспиј да те видам,
фалбаџи прост...еве, сега е веќе 5.35, ново утро
осамна, а јас око не сум склопил цела вечер...
се препушив... чекам
некој да стане... за муабет.
Да се пофалам како не сум спиел.

 

26.03.2013

Избор од фб профил на

Тихомир Јанчовски

 

Друго:

Тихомир Јанчовски: „Одамна не се плашам од ништо...“

Тихомир Јанчовски:„Има една сорта чудни луѓе...“

Тихомир Јанчовски: „Руми - ДВА СВЕТА“

Тихомир Јанчовски – Страст за револуција

 

Тихомир Јанчовски – поет, колумнист и преведувач (14.03.2016)

Тихомир Јанчовски: Коста  

Подари книга - Тихомир Јанчовски (25.12.2015)

Тихомир Јанчовски: Азбучна песна

„Два света“ од Руми, во избор и превод на Тихо

 

 p.p.

Декември 2020 лето Господово

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 385
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 427
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 501
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

Зoштo Гoспoд oграничил и нe рeкoл “ситe”, туку “мнoзина”. Искуствoтo нè учи дeка нeкoи oд oниe кoи билe први вo чeст на Зeмјата, oстаналe први вo чeст и кај Бoга....

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

« »