логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Азбучна песна

Тихомир Јанчовски

Се работи за една песна. Напишана на рака, на лист од тетратка со линии. Песната е од пред 20 години, од времето кога предавав литература во „Орце Николов“. Тогаш им дадов на децата задача, да напишат песна за азбуката, за кириличното писмо. Кој колку може, како што може... не наоѓав мана

Средина е на декември, последниот месец во годината. Убавите денови неодамна завршија, се стемнува рано... надвор времето е просто одвратно. Во скопската котлина се насобрале влага и магла, луѓето шетаат со марами на устите и се целите скиснати. Маглата и не е толку густа, колку што е смрдлива и отровна. Соочен со ретко гнасната атмосфера однадвор, и со исто таквите мисли однатре (зашто јас сум од оние на кои времето многу им влијае), најлесно ми е со гнев да пишувам за државата и властите и институциите и разните баксузи и безумија и за се'. Но, ќе се воздржам. Сепак, во ваков град и на вакво време, можеби потешко, но секако поблагородно е да се напише нешто што барем за миг ќе им ги оттргне мислите на луѓето од лошото и грдото околу нив. Значи, вака:

Не знам дали на светов има уште еден кој е толку смотан, изгубен и неуспешен кога треба да најде нешто затурено низ дома: ливче, стара сметка, документ, рецепт, книга, лична карта... Не знам дали има и втор толку расеан како мене. Мајстор во ненаоѓање. Стопати сум правел такви пребарувања и скоро никогаш не сум го нашол она што го барам. Обично викам помош, и помошниците завршуваат работа. Еве, пред некој ден, ми требаше старата здравствена книшка, за да најдам една дијагноза од времето кога имав диплопија. Некаде летото 2008, една недела гледав двојно. Со секое око посебно. За среќа, сето тоа помина како и да не било, ама ми треба дијагнозата... И барам така, и се заинаетив, ќе најдам, и превртев се' наопаку. Шифоњери, полици, фиоки, шкафчиња, кутии... секакви скришни места - и јасно - книшката никаде ја нема. Исчезнала. Јас, потиштен. И како што обично се случува во ваквите ситуации, тоа што ми требаше не го најдов, но најдов нешто друго што одамна го барам и не сум можел да го најдам, а сега се појави. Јас, утешен. Имено, се работи за една песна. Напишана на рака, на лист од тетратка со линии. Песната е од пред 20 години, од времето кога предавав литература во „Орце Николов“. Тогаш им дадов на децата задача, да напишат песна за азбуката, за кириличното писмо. Кој колку може, како што може... не наоѓав мана. И оваа детска песна тогаш толку ми се допадна што ја зачував, и знаев дека некаде сум ја ставил, само не знаев каде. И излезе од некаде. И си ја препишав на компјутерот, за секој случај, оти листот сигурно пак ќе ми го снема. Еве ја:Азбучна песнаА е како скалата на Мајстор Никола

Б се очила скршени на пола

В е перек од пекарска фурна

Г се поклонило пред публика бурна

Д е бротче што плови по море

Ѓ е Г со шапката горе

Е е чешелчето што го купив вчера

Ж е жаба кај штркот на вечера

З е тројче пишано в дневник

Ѕ е змија што живее в тревник

И е математичка права искршена

Ј е јадица за риболов совршена

К е бумеранг потпрен на ѕид

Л е врв на планина и рид

Љ е Л, но стомак си пуштил

М е мост што на средина се спуштил

Н се шините од долга пруга

Њ е Н со ранец, тргнал за Струга

О е буква што личи на нула

П е во форма на висока кула

Р е меч глави што коси

С е потковица среќа што носи

Т е дигалка во нашиот град

Ќ е на К бушавиот брат

У е шестар за цртање круг

Ф ги ставило рацете на струк

Х е чкртка на ливче за лото

Ц е буре со чеп на дното

Ч е чатал што му фали пачка

Џ е виљушка со скратена рачка

Ш е шнолата на другарка ми Весна

и тука ќе ја привршиме нашата песна

Емилија Велева II5.


Не знам за вашиот вкус, ама за мене песнава е ремек-дело. Би ја ставил во лектира за прво одделение, кога децата се описменуваат. Напишана е од девојче на свои 16 години, искрено и спонтано, со непосредност и визуализација каква што човек на друга возраст не може да има. Емилија денес е мажена и има деца, последен пат ја видов пред некоја година, во дворот на црквата „Свети Ѓорѓи“ во Криводол. Не знам каде е сега и што прави, како живее, ни дали се сеќава на песнава. Не знам ни дали уште пишува, оти многумина се креативни кога одат на школо, а потоа животот им наметнува секакви грижи и обврски, па многу од некогашните таленти одат во заборав. Како и да е, се надевам дека ќе го прочита напишаново и дека ќе и' биде мило. Толку за денес. Инаку старата здравствена книшка уште не сум ја нашол, а ја викам „стара“ оти пред две години ја бев изгубил, па извадив нова. Потоа старата исплива од некаде, па некое време имав две. Сега „старата“ ја изгубив пак. Тоа значи дека вторпат исчезнува. Јас, навикнат.

Извор. Утрински весник

12.12.2015 год.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 116
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 117
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 133
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »