логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Подари книга

Тихомир Јанчовски

Знам по себе дека кога човек е болен и лежи, поинаку ги доживува книгите и е многу поотворен за она што го пишува во нив. И може многу да му повлијаат, да најде утеха и да стане макар малку подобар човек од порано

Еве, денот се прекрши, почна да наголемува, од вторникот зимата почна и календарски. Времето не е премногу студено, не можам да се пожалам, градот е декемвриски сив, воздухот е тежок и посмрдлив од лани, на тоа можам да се пожалам... но, нема снег, нема ни мразулци. Да си кажам право, искрено се надевам дека зимата ќе биде блага и дека брзо ќе помине. Настрана тоа, за денес имам актуелна тема. За книгите. Имено, си седам јас така пред едно две недели во „Децата од нашата улица“ и пиеме кафе со Шотаровски, човекот што го држи местото. И ми вели:

-Професоре мој (тој така ме вика), ми требаш нешто... вчера беше Божо, го знаеш, и ми кажа нешто... пациентите кај него немале книги за читање, а не гледаат телевизија. Не ги интересира.

-Кој Божо? Докторот? Вевчанецот?

-Да бе, тој... наш Божо.

-И?

-И тоа. Вика, ми бараат книги, а немаме што да им дадеме, немаме библиотека, ништо. Па мислев да направиме една акција за собирање книги, да се направи нешто таму, болничка библиотека.

-Шотка (така јас го викам), правиме! Готово! Еве, ќе направам се' што е до мене, знам како е, последниве пет години трипати лежев во болница, идејата е многу добра. Ќе собереме многу книги, сигурно. Ќе ни се отвори.

-Така бе, професоре мој.

И така почна. Потоа работите одеа со лесно, спонтано направивме текст и оглас, го постиравме и настанот го закажавме за сабота, 26 декември. Тоа е денес. Се вика: ПОДАРИ КНИГА!

Знам по себе дека кога човек е болен и лежи, поинаку ги доживува книгите и е многу поотворен за она што го пишува во нив. И може многу да му повлијаат, да најде утеха и да стане макар малку подобар човек од порано. Еве, кога пред десетина години лежев укочен на земја (ме фати дискус-хернијата па не можев да мрднам), ми дојде под рака „Живи мошти“ од Тургењев. Не знам како се погоди таква книга во таков момент. Многу добар расказ, преубав. Се работи за една фатена (парализирана) девојка, Лукерја, што го сака животот и ја раскажува својата судбина. Прочитаното толку ме трогна и беше толку катарзично за мене што веднаш откако станав на нозе, прво што направив е што ги преведов „Живи мошти“ на македонски. Чудна работа, иако е ремек-дело и како такво е дел од лектирата во многу земји, кај нас дотогаш не беше преведено. Го дадов без никаков надоместок и по некое време излезе, и тоа како издание на Скопската епархија. Други издавачи не беа заинтересирани.

Исто, се сеќавам и на еден муабет од пред 20 години со Деки Бомба, на истава тема. Рака на срце, овој Деки не беше баш по книжевноста, ни тогаш ни сега, а беше прилично габаритен и физички ненормално силен, работеше како „избацивач“ на врата по тогашните скопски дискотеки. И ми кажува тој и таков Деки, ми вели: „Знаеш, кога зимоска лежев во болница, ја прочитав ’Бедни луѓе’ од Достоевски... многу јак роман. Се убив од плачење. Колку само страдање има по светот“. А немаше друг на светов од кого помалку би очекувал да каже такво нешто, ама тоа е... човек учи дур е жив.

Ете, токму ваквите моменти од личното искуство ме мотивираа да се зафатам со акцијава со сета сила, и верувам дека ПОДАРИ КНИГА ќе биде многу успешна приказна. Не сме врзани со министерството, ни со власта ни со опозицијата, немаме никаков фонд, само добра волја. И многу луѓе ни се приклучија за кратко време. Ова е чисто граѓанска иницијатива... а и граѓанска должност. Акција за оформување болнички библиотеки. Има и такво нешто. Во ова чудно време кога книгите се' помалку се читаат, сепак се потребни некому. Сигурен сум дека секој од нас по дома има некоја вредна и убава книга што му значела кога бил болен. Нека ја подари токму неа, или некоја таква, не која било.

Инаку, вчера прочитав дека читањето книги за време на болест било и стручно проучено и препорачано, се викало „библиотерапија“. Многу отмено звучи.

Толку од статиите за годинава, да сме здрави и живи, ќе ви пишувам пак по две недели, во јануари. Во новата календарска година.

Ве поздравувам и ве очекувам денес од 11 до 15 ч. на Ленинова 29.

ПОДАРЕТЕ КНИГА!

Извор: Утрински весникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 116
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 117
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 133
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »