логоFacebookTwitterYouTubeeMail

197452.p

 

16/02/2015

Војниците на Исламската Држава казнија 21 египетски христијанин во Либија.

На интернет се појави видео запис, каде обезглавуваат 21 коптски христијани на брегот на Средоземното море во Либија.

Заради трагичните настани, претседателот на Египет Абдел Фаттах ас-Сиси прогласи во земјата седумдневна жалост и вети дека ќе го одмазди извршеното злосторство.

„Египет го зачувува правото во соодветен момент да даде соодветен одговор како одмазда за крвта на нашите маченици-сограѓани“, – изјави тој во телевизиското обраќање кон народот.
На говорот на претседателот му претстоеше итна седница на Советот за национална одбрана на државата, на која тој подвлекол, дека светот се судрил со терористички бран, и „дошло времето да се дејствува без примена на двојни стандарди“ против терористичките организации, кои работат на исполнувањето на своите цели.

Исто така, се соопштува дека претседателот на Египет го посетил поглаварот на Коптската црква, патријархот Теодор II и му го изразил своето сочувство.
Христијаните биле заробени од ИДИЛ на либиска територија. Во врска со тоа, А. Ф. Ас-Сиси воведе забрана за движење на египјаните во Либија и побарал да се помогне иселувањето во татковината на оние сограѓани, кои остануваат во таа држава.

Извор: http://www.pravoslavie.ru/news/77322.htm

Извор: Преспанско- пелагонска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2965
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2801
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…