логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка



8 февруари 2015 лето Господово

Христијаните од Ирак формираа одбрана за ослободување на Ниневиската долина – традиционалниот регион за живеење на христијани – од „Исламската држава“.hhh13d_w631h356.jpg После заземањето на регионот од страна на исламистите во летото 2014 год., него го напуштија повеќе од 100 илјади христијани.

Четите за заштита на Ниневиската долина добија индиректна поддршка од Владата на Ирак и курдските Пешмерги. 500 Асирски војници се стационирани во градови како Алкош за да им овозможат заштита од ИДИЛ. Уште 500 војници се на обука, а над 3 илјади христијани го чекаат почетокот на обуката.

Нивната цел е да се создаде административен регион за живеење на христијаните – Асирци и другите религиозни малцинства: Језиди, Шабаци и Мандејци.

Групата е финансирана од страна на членовите на асирската дијаспора од САД, Австралија и Шведска и со нивната обука раководи американска безбедносна компанија. Сепак, нивните финансии се ограничени.
Извор: Телеграф

Преземено од: Бигорски манастир

 



Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4481
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4265
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3749
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…