логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


Киевските власти се подготвуваат кривично да го гонат епископот Лонгин (викарен епископ на Буковинската епархија на Московската Патријаршија) поради неговиот апел до младината да не оди во братоубиствена војна на истокот од Украина. Според директорот на Секретаријатот за религии и националности од украинското Министерство за култура, г. Андреј Јураш, подрачното Министерство се обратило до Министерството за внатрешни работи и Службата за безбедност поради повикот на владиката на „игнорирање на мобилизацијата во Украина“. Овие чекори Министерството ги презело по овјавувањето на проповедта на владиката Лонгин во списанието на романски јазик „Libertatea Cuvantului“. Во неа, Преосветениот напишал:

- Ве повикувам да бидете единствени и да не ги испраќате своите деца во смрт. Нашата православна вера не ни дозволува да се убиваме едни со други. Тие сакаат да умираат наши луѓе, кои живеат во мир и со Бога, поради нивните политички интереси, порати интересите на оние кои ги штитат нивните бизниси и функции.

Драги мои, не ви е дозволено да пукате и да убивате. Бог го дава животот, Тој и го одзема. Украинските лидери изјавија дека „православната вера е најголемиот непријател на Украина“. Така им наредиле странците, на кои вистината им е неподнослива, затоа што се слепи.

Како можете да земете оружје в раце и да пукате во Божјото создание? И војникот спроти тебе има мајка, жена, деца, како и ти. Зошто на сила нè принудуваат да убиваме? Тајното ќе стане јавно: погинаа илјадници и десетици илјади, а тие говорат само за неколку стотици жртви. Јас нема да ве благословам да одите во војна. Ние ве повикуваме на мир. Убиени се околу 10 илјади војници, дури и нивните мајки не знаат дека синовите им се убиени. Не се занимавам со политика, туку со болка ви велам дека ова не е војна против непријателот, туку војна помеѓу нас.

Кога САД ги штитат проклетниците, тие гледаат како православните се убиваат меѓу себе, а тие, проклети, за тоа време јадат, пијат, се веселат и радуваат дека на оваа света земја се пролева крв. Тие во целост ќе платат за оваа крв – продолжил владиката – крвта со која ги извалкаа своите раце и облека. Сето ова е дело на проклетата Европа, за која светите отци велеа: „Не поклонувајте им се на ѕверовите“, и на Американците кои насекаде, каде и да се замешаат, сеат непријателство и крвопролевање. А сега, тие се тргнале на страна и се насладуваат гледајќи као се пролева крвта на нашите христијани.

Браќа, сите ние чувствуваме дека сме на прагот на Третата светска војна. Ете зошто и ви повикувам: „Покајте се!“ Им се заблагодарувам на сите села во Буковина, на сите нејзини жители. Сите се повикани да речат: „Не ги даваме нашите деца во смрт!“

На крајот од оваа проповед, г. Лонгин актуелните украински власти ги нарекува сатанисти и слуги на лукавиот, заканувајќи се дека доколку не престанат со ваквите дела, Бог ќе ги сопре. Инаку, епископот Лонгин на македонската јавност ѝ е познат од филмот „Тврдина“ („Форпост“) во кој беше документирана неговата активност во манастирското сиропиталиште на западот од Украина.

Извор: Православная Жизнь

Преземено од: Кумановско-осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3956
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная