логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 30.11.2014 год.Руската православна црква признала дека органската материја пронајдена на 67P/Чурјумов-Герасименковата комета од страна на Фили (модул за слетување на леталото Розета на Европската вселенска агенција) можела да биде одговорна за зачетокот на органскиот живот на Земјата. Во интервју за новинската агенција ТАСС, протојереј Всеволод Чаплин изјавил дека е целосно возможно „Бог да го создаде светот на различни начини, меѓу кои е и оној преку органски молекули какви што постојат во кометите.“ Неговиот коментар доаѓа само два дена откако леталото на Европската вселенска агенција откри мраз и органски молекули на површината на истражуваната комета.

Изјавата е уште една потврда на позицијата на РПЦ-МП на прашања поврзани со еволуцијата, а која е прифатена од мнозинството верници на Руската Црква, со напомена дека научните теории се веродостојни сè додека истите ја признаваат Божјата вклученост и помагање во процесот на создавање на животот на Земјата.

Протојереј Всеволод забележал, исто така, дека „досега ниту оваа, и ниту другите научни теории не можеа да одговорат на голем број важни прашања околу потеклото на животот на Земјата. Поточно, науката сè уште не може да одговори какво е потеклото на самата органска материја, и дали истата е неуништлива.“ Тој додал и дека науката „не може да одговори како се појавиле различни видови и родови на животни и птици, без интервенција, од само еден организам“ и дека „не може да одговори како се појавила клетката и човечкиот разум. Науката сè уште не изнела доказ за веројатноста на независен развој на овие процеси. Не изнела доказ, и најверојатно нема ниту да може да изнесе.“

Извор: Правмир

Преземено од:  Кумановско- осоговска епархија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…