логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 09 декември 2014 лето Господово 192329.p.jpg

Во едно семејство во Грузија уште од крајот на јули обилно мироточи иконата на преподобно исповедникот Гавриил (Ургебадзе). 192329.p.jpg Тоа е младо семејство со две мали деца. За нив се зборува како за многу добри луѓе. Тие веруваат, но сѐ уште не се оцрковени, се вели во емисијата на ТВ. Грузиска Патријаршија.

Раскажува Мака, сопственичката на иконата: „Оваа икона ние ја купивме за Пасха. Ѝ го доделивме нејзиното должно место во семејниот иконостас. Пред околу три месеци таа почна да мироточи. Ја избришав иконата и забележав дека платното со кое ја избришав беше лизгаво. Тогаш се зачудивме зошто и што се случува со иконата. Започна многу обилно мироточење. Мирото тече по целата површина на иконата. Пред една недела се слушна звук на кршење стакло. Утрото, рано в зори во 04:00 часот го слушнавме тој звук. Можете и сами да видите како тече мирото од иконата“.

Неодамна членовите на семејството му ја покажаа иконата на Патријархот Илија II. Тој беше многу среќен и ги благослови, и рече светињата да се остави во семејството.

„Ние разговаравме со Патријархот“, рече Мака, „тој нѐ благослови и рече дека е големо чудо што не се случува во секое семејство. Нас нѐ интересираше зошто слушнавме звук на кршење стакло. Патријархот рече дека очигледно нас нѐ „чекало некое поголемо тешко искушение, но иконата го зела тоа искушение на себе и не дозволила да се допре до вас“.

Мирото се собира во посебен сад затоа што мироточењето е многу обилно. Духовништвото што доаѓа го собира за со оваа светиња да ги помаже парохјаните, соопштува телевизијата на Грузиската Патријаршија.
Извор: Православие.ру

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2974
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…