логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено


Се засилува грижата на Московската Патријаршија за лицата со хендикеп (11.06.2014 14:27)

Московската Патријаршија започнува со поактивна духовна грижа за лицата со хендикеп, преку повеќеслојна и комплексна програма.

- Во план е поставување на инфраструктура за непречено движење и пристап на лицата кои се движат со помош на помагала и колички, помош во означувањето на подовите за движење на слепи лица, како и превод на богослужбите за глуви и слепи лица, потврдуваат од Синодалниот Оддел за милосрдие и социјалнa службa.

Исто така, планирано е основање на Координативен Ценар за работа со глуви и лица со попречен слух, како и развивање на волонтерска работа која ќе биде насочена кон помош во секојдневниот живот на овие лица. Исто така, се работи и на поставување на градинки за деца со хендикеп во црковните згради.

Денес, над 300 православни здруженија, волонтерски и хуманитарни организации им помагаат на лицата со хендикеп во Русија.

Извор: Pravmir.com

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3413
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3242
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…