логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 
Свештеници во трупите на руското МВР


Поглаварот на Руската православна црква, Неговата Светост Патријархот Кирил, пред неколку дена изјави дека очекува во трупите на руското МВР, следејќи го примерот на војската, да бидат распоредени свештеници.

„По милоста Божја, институцијата на воено свештенство заживува. Според Министерството за одбрана на Русија, овој процес имал позитивно влијание врз морално-психичката состојба на составот на вооружените сили, за што би сакал лично да му се заглагодарам на Министерот за одбрана на Русија, г. Сергеј Шојг“, изјавил Патријахот. Тој ја подвлекол важноста на верата за луѓето коишто „постојано се соочуваат со смртта, спроведувајќи анти-терористички операции“.

Бројот на свештеници во руските вооружени сили речиси тројно се зголемил во минатите две години, како дел од планот за возобновување на потполното воено свештенство во Русија, кое постоело од 18-от век, па сè до почетокот на Советската ера. Овој план бил најавен во 2009 година, од тогашниот претседател на Руската Федерација, г. Димитриј Медведев.

Моментално, во руските вооружени сили се присутни 80 свештеници. Планирано е нивната бројка да достигне 400.

Две третини од руските војници себе се сметаат за верници, според извештајот од руското Министерство за одбрана. Од нив, 83% се православни, 8% се муслимани, а 9% се припадници на останатите религии.

Извор: РИА

Преземено од:  http://koe.mk/svestenici-vo-trupite-na-ruskoto-mvr/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2875
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2684
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…