логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

     

Пред Даровите од мудреците се поклонија повеќе од половина милион Руси (20.01.2014 )

Претседателот на фондот „Св. Василиј Велики“, г. Константин Малофеев објави дека во минатите неколку дена, пред Даровите од мудреците во Русија се поклониле повеќе од половина милион верни Руси: „За десет дена, пред Даровите од мудреците во Русија се поклониле 585 илјади верни: 420 илјади притекнале кон нив во Москва, а 165 илјади во Петербург. Градот, Новодевичкиот манастир и Санк-Петербуршката Епархија покажаа прекрасна организираност, а народот во овој град неверојатно трпение и смирение“, изјави г. Малофеев.

Петербуршкиот Вице-гувернер, г. Василиј Кичеджи напомена дека дури 25% од поклониците биле млади луѓе, со што, според него, тоа е знак дека на Русија ѝ претстои светла иднина. Според зборовите на игуменијата на Новодевичкиот манастир, Софија, пренесувањето на оваа ранохристијанска светиња во Русија е еднакво на чудо. Според неа, вистинското чудо се случило во добрите срца на луѓето, озарени од светињата.

Во последните мигови од присуството на Даровите во петербуршката земја пред нив се поклони и гувернерот Георгиј Полтавченко.

Извор: Свето-Вознесенско Архиерејско подворје на Казанската епархија, РПЦ-МП

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2970
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2805
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…