логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Почитувани,

Се викам Иван Неделковски, имам 23 години и сум студент од Скопје. Неодамна ми беше дијагностицирана акутна миелобласна леукемија за чие лекување сум упатен во Универзитетската Клиника во Лајпциг, Германија.
Трошоците за медицинскиот зафат (пресадување на коскена срцевина) изнесуваат повеќе од 30 000 евра, сума која поради мојата финансиска состојба не сум во можност лично да ја обезбедам.

Со ова писмо сакам да ве замолам за помош во решавањето на   мојот проблем. Од неодамна обезбедив телефонски број за донации од
Фондацијата на Т-Мобиле,

070/143-171,

преку кој со секое јавување се донираат 100 денари, и обезбедив

жиро-сметка
0006286943 број 92991 Стопанска Банка АД Скопје,

специјално за оваа намена.
Се надевам дека ќе излезете во пресрет на ова мое барање и ќе ми помогнете...  при собирањето на потребните средства за операцијата која е од животна важност за мене.


Ви благодарам однапред.

Иван Неделковски


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4133
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3957
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3413
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 762
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 1106
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1143
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Пак и пак Бог се јави!

Пак и пак Бог се јави!

Бог Света Троица и денес се јавува и објавува. Оние кои и денес го слушаат повикот на покајание на Претечата, кои се кајат и ги исполнуваат заповедите Божји и денес...

ПРОПОВЕД ЗА НЕДЕЛАТА ПО БОГОЈАВЛЕНИЕ

ПРОПОВЕД ЗА НЕДЕЛАТА ПО БОГОЈАВЛЕНИЕ

„Покајте се!" - запомнете тоа е, запрете го тековниот тек на вашите мисли, вашите чувства, желбите, вашите зборови, вашите постапки; свртете го тркапото од вашиот живот; застанете; променете, и станете...

Митрополит Тимотеј: Собор на свети Јован Крстител

Митрополит Тимотеј: Собор на свети Јован Крстител

„Подговтвете го патот на Господа и исправете ги патеките Негови" (Мт. 3, 3). Овие зборови се главна мисла и предмет на неговите силни и непоколебливи проповеди. Всушност, неговата проповед е...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: ВИСТИНСКА СРЕЌА

Викарен Епископ Јаков Стобиски: ВИСТИНСКА СРЕЌА

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

 Епископ Стобиски г.Јаков:Не можеме да постоиме без Бог, без неговите несоздадени енергии

Епископ Стобиски г.Јаков:Не можеме да постоиме без Бог, без неговите несоздадени енергии

И токму тоа му се нуди на современиот човек денес, нешта кои што ќе му бидат богови, кои што ќе му го надоместат Бог. И навистина, дали алкохолот или дрогата...

Отец Фотиј Беровски: Беседа (07.01.2023)

Отец Фотиј Беровски: Беседа (07.01.2023)

Запомнете што сме зборувале, што препорачуваме за сите овие големи празници  - Велигден, Божиќ, Успение на Пресвета Богородица: Поставете си нов почеток, причестете се и продолжете да живеете духовно како...

Викарен Епископ Јаков Полјански: Надумна тајна

Викарен Епископ Јаков Полјански: Надумна тајна

Дојдете сите вие што велите дека сте Христови, а сакате да владеете над луѓето, и видете Го Христос, Кој доаѓа смирено како слуга, бидејќи не дојде да господари над нас,...

Викарен Епископ Јаков Полјански

Викарен Епископ Јаков Полјански

Оној што не стекнал самопознание, кутриот и не гледа дека е во темнина. Таквиот не бара ниту да прогледа, ниту чувствува потреба од Христос. За него темнината станала светлина. Затоа,...

БEСEДА  за Давид

БEСEДА за Давид

Eвe вистинскo пoкајаниe, eвe вистински пoкајник! Ниту oтврднал вo грeвoт, ниту паднал вo oчјаниe. Туку надeвајќи сe на милoста Бoжја, тoј нeпрeстајнo сe каeл. И Бoг, Кoј ги сака пoкајницитe,...

« »