логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

Молитви за лекување и исцелување

МОЛИТВА ЗА ЛЕКУВАЊЕ


Господи, Ти си Извор на Животот. Испрати ми ја животворната сила на Духот да ми го излекува умот, душата, волјата и телото. Дарувај ми исцеление од сите психички и физички слабости и страдања. Дарувај ми здравје, сила и живот, младост и убавина и да се развијат во мене благодатните дарови и способности да можам да живеам, да се учам и да Ти служам.

Амин.

                                                                                                               
МОЛИТВА ЗА ИСЦЕЛЕНИЕ

Господи, помогни ми во овој тежок час да се ослободам од болеста за да Ти служам со радост. Сакам да го посветам животот во служба на Твојата Љубов, на исполнувањето на Твојата Волја.

Амин.

                                         
МОЛИТВА КОГА ЌЕ ЗАБОЛИТЕ  

Кога ќе заболите, не стравувајте, но ставете си ги рацете на болното место и кажете:

Ова е Живот вечен- за да Те познам Тебе, Единиот, Вистински Бог во Христа Кого си Го испратил.
Ова е Живот вечен- за да ја познам Љубовта, Мудроста и Вистината.
Ова е Живот вечен- за да познам дека Бог е Дух, Кој царува насекаде.

Амин.
                                                                        

 МОЛИТВА ЗА ИСЦЕЛЕНИЕ НА БЛИЖНИТЕ


Господи на силите, Ти си ни прибежиште од род во род. Твоите милости секогаш се прославуваат. Си направил Завет со Твоите избраници, зашто имаш крепка и силна рака да даваш штедро на оние кои го познаваат Твоето име.

Сврти го Господи погледот Твој кон страдалниот брат (сестра)....(се изговара името), обрни  внимание на неговите (нејзините) страдања и олесни ги. Ние цврсто веруваме во Твоите зборови кога си рекол: „Повикај Ме и ќе ти одговорам, зашто Јас Сум Господ Твојот Бог, Кој ја укрепува твојата десница и ти велам: Не бој се, Јас ќе ти помогнам! Не бој се, зашто Јас  те избрав, те повикав по име. Не си сам кога минуваш преку вода. Со тебе ќе бидам кога ќе одиш низ оган, ти нема да се изгориш и пламен нема да те изгори, и во немоќ не плаши се, зашто Јас Сум со тебе!’’

И сега, слушни ја мојата молба, Господи, и излеј ја врз него (неа) Твојата голема милост!

Амин.


МОЛИТВА ЗА ЛЕЧЕЊЕ И ИСЦЕЛУВАЊЕ НА БОЛНИ

Молитвата се кажува во среда, сабота и недела во 7 и 9 часот изутрина кога се произнесува и личното име на болниот.

Сеприсутен Себлаги Боже, во името на Господа, Кој говореше со Твојот слуга, да дојде Твоето исцеление преку нас- Твоите слуги, за слава на името Твое. Ти благодариме што не‘ послуша. Ти си само наш Господ и освен Тебе друг немаме. Ти си Кој секогаш можеш да исцелуваш и Твоето исцеление е здравје за душата и телото. Врати го меѓусебното дејство меѓу умот и душата, меѓу душата и телото. Сврти го изворот на срцето за добро и силите на телото за полезна работа. Нека овој наш брат (сестра)...(се изговара името), кој (која) страда, да ја прими Твојата милост, за да можеме ние сите да се радуваме во пројавувањето на Твојата Љубов, Благост и Сила.

Амин.

3.angeli.so.truba

 МОЛИТВА ЗА ЗДРАВЈЕ НА БЛИЖНИТЕ


Господи на Љубовта, Боже на животот и здравјето, ние, Твоите чеда, собрани денес во името на Љубовта, одиме да Ти благодариме за големата Твоја милост кон нас.

Велик Господи, ние Ти се обраќаме за да ја испратиш Твојата милост за нашиот брат (сестра)...(се изговара името), кој (која) долго време  страда од тешко боледување. Господи, Ти се молиме излеј ја преку нас, Твоите слуги, Твојата благост за негово (нејзино) излекување и испрати ги,Те молиме, Твоите небесни служители да му (и‘) донесат крепост, здравје, обнова во животот, кои Ти ги чуваш за Твоите избраници.

Велик Господи, нека уште сега овој(оваа) наш брат (наша сестра) ја прими Твојата голема милост и да се почувствува здрав и радосен (здрава и радосна).

Господи, Ти благодариме што нé услиша Ние со радост ги примаме маките во животот и со радост ќе ја исполниме Твојата блага Волја.

Амин.

МОЛИТВА ПРИ БОЛЕСТ- ДУХ СВЕТИ


Ако е некој во Христа, тој е создание ново.
И ќе дојдат и почиваат над тебе сите овие благослови.
Јас ќе те исцелам. Едно тело и еден Дух!
Јас сум Господ, Кој те исцелува. Биди очистен!
Боже, биди милостив кон мене грешниот. Исцели ја мојата душа и помилуј ме.
Молете се едни за други за да се исцелите!
Молитвата која е со вера ќе го избави страдалникот... (се изговара името).

Амин.

 

Подготвиле:

 

презвитер Горан Стојчевски

 

Снежана Корнет

Извор: http://petardanov.com/index.php/topic/9954-

6-ти февруари 2018 лето Господово

 

 3.angeli.so.truba

 

3.angeli.so.truba

 

Март 2020 лето Господово

 

       Христе, наш Заштитнуку, посети и исцели го Твојот слуга (името) што страда, отстранувајќи од него секаква болест и тешка болка. Подигни го за да може да Те воспева Тебе и непрестајно да Те славослови, по молитвите на Богородица, Ти Кој си човекољубец. Милостив Господи, посети и исцели го Твојот болен слуга (името), кој сега лежи на болничка постела тешко страдајќи, како што Ти, Спасителе, некогаш си ја подигнал тештата на Петра и парализираниот човек носен на неговата постела, зашто Самиот Ти си ја понел болеста и немоќта на нашиот род, и со Тебе ништо не е невозможно, зашто си семилостив. Господи Семоќен, Исцелителу на нашата душа и тело, Ти кој понизвуваш и подигаш, Кој казнуваш и исцелуваш, посети го сега, со Твојата голема милост, нашиот брат (името) кој е болен.

           Простри ја Твојата рака исполнета со исцеление и здравје, и подигни го од неговата постела и исцели ја неговата болест. Отстрани го од него духот на болеста и секоја болка, мака и треска со која е врзан, и ако има направено гревови и прегрешенија, дарувај му отпуштање и простување, зашто Ти си човекољубец. Да, Господи Боже мој, сожали се врз Твоето создание, со милосрдноста на Твојот Единороден Син, заедно со Твојот Сесвет, Добар и Животворен Дух, со кој си благословен, сега и секогаш и во вечни векови. Амин.

Ноември 2018 лето Господово

Извор: https://pravoslavenmolitvoslov.wordpress.com/2014/10/13/%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b2%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%b8%d1%81%d1%86%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d0%b6%d0%b5%d0%bd/#more-482

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3880
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4758
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4533
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3946
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

24/09/2023 - понеделник

 Св.свештеномаченик Автоном; Св.свештеномаченик Корнут, епископ Икониски; Св. маченик Јулијан со четириесетмина другари; Преп. Даниил од Тасос; Св. маченици Македониј, Татијан и Теодул;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная