логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

sv.Jovan.Bogoslov.Prenos1

Мау21.2022

СЛИКАТА НА СВЕТИ ЈОВАН БОГОСЛОВ Е ОРЕЛ КОЈ СЕ ВОЗДИГНУВА ДО НЕБОТО


Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

         Ви го честитам денот на споменот на Апостол Јован Богослов - Апостол на љубовта, многу таинствен Апостол.
Денешниот ден на неговото сеќавање не е поврзан со неговата смрт, не со некаква мисионерска работа, туку со настаните што се случија до самиот почеток на 20 век на гробот на Јован Богослов во Ефес. Ова е чудо што се случи токму на овој ден. На осми мај (стар стил) секоја година на празниот гроб на Јован Богослов се појавуваше розова прашина која исцелуваше многу болни. Може да се каже дека ова беше обично чудо, како чудото на Светиот оган. Црквата во чест на овој настан дури востанови и празник.
          Ако погледнеме во мистериозната слика на Свети Јован, ќе видиме загатка. Апостолското доба завршува, крајот на 1 - почетокот на 2 век. Повеќето од Апостолите - единаесет од дванаесет - веќе се погубени за името на Господ. Повеќето од седумдесетте апостоли исто така беа погубени. Во тоа време, единствениот жив сведок на Воскреснатиот Христос бил Апостол Јован. Од една страна, се чини дека зората на утринското сонце - Христос Спасителот - веќе завршува и доаѓа времето на жештините - времето на најголемата ера на прогонство на Црквата, која се повтори дури во 20 век.. Но, од друга страна, овој пат фрла мост до самиот крај на времето.        Затоа што Апостол Јован е последниот што ја испил чашата што му ја ветил Исус.
           На двајца браќа, апостолите Јован и Јаков, кои навистина сакале да ги разделат десното и левото седиште во близина на Исус, Господ им рекол: „Ќе ја пиете Мојата чаша и ќе се крстите со крштевањето со кое се крстив јас, но да се седи на Мојата десна или лева страна - не е од Мое да дадам, туку на кого му е подготвено од мојот Отец" (Матеј 20:23).
          И Јаков Заведеев навистина прв ја пие Чашата, прв е погубен за Христа, а Јован поминува низ времето и останува недопрен. Но, самата негова смрт е многу мистериозна, тој исчезнува без трага во градот Ефес. И ова исчезнување за време на почетокот на прогонството на Црквата навестува дека Црквата ќе продолжи да го чека враќањето на Христос. Чудото што секогаш се случувало на овој ден е доказ дека нашиот Господ доаѓа, нашиот Господ доаѓа. И тоа се случува за Црквата да не се измори од чекање. На крајот на краиштата, „заморот" на првите христијани, кои од ден на ден го чекаа Христос, е сосема разбирлив. Но Божјата намера не била да се ограничи само на Грците или на жителите на Мала Азија, туку сакал да ги преобрати и Русите. Господ има далечни планови за Чеченците, Кинезите, Индијците и другите народи, кој исто така мора да дојде кај Христа. Во тоа време, апостолите немаа поим дека постојат такви народи, но Бог знаеше дека за да се соберат светци и од овие народи, Неговото доаѓање ќе биде одложено. И за да не мислат христијаните дека Второто доаѓање никогаш нема да дојде, Господ покажува на крајот на апостолската ера такви чуда на исчезнување од овој свет на некои од најголемите светци.
          Смртта не го допре апостол Јован, тој исчезна од овој универзум во тело за да се врати повторно, како што му вели Бог во откровението на Јован Богослов: „Треба повторно да пророкуваш за народи и племиња и јазици и многу цареви“ (Отк. 10.11).
          Како што вели Откровението, Јован мора повторно да дојде на самиот крај и да ја објави истата Добра вест што апостолите им ја предале на црквите на самиот почеток. Ова ни дава да разбереме дека празникот Воскресение не се однесува само на Христос, туку на секој христијанин, бидејќи Христовото Воскресение е почеток на општото воскресение. А исчезнувањето на апостолот значи дека Христос целосно не зема од овде (душа плус тело), и целосно ќе влеземе во Царството на Отецот Небесен. Исчезнувањето на апостолот, чудата на обновувањето на телата што се случуваат на неговиот гроб, чудата што се случуваат на празниот свет гроб и тие безброј знаци и чуда што продолжуваат денес во црквите, означуваат дека нашата татковина е не тука! Нашата татковина е таму каде што е Бог! Нашата татковина е таму каде што е нашиот Татко!
        Бог знае дека е многу лесно човек да се приврзе за видливото и многу е лесно да заборави дека видливото е привремено, а невидливото е вечно. Може да се даде пример. Некој во 9 век рекол дека Царството Божјо веќе дошло, затоа што римските императори станале православни христијани, ги скршиле варварите, противниците трчале пред нив, сите народи веќе го слушнале Светото Евангелие и крајот на светот, всушност веќе дојде. Овој човек пет години подоцна завршил во затвор, каде што бил фрлен од најпобожниот римски император, кој ја прифатил ерес на иконоборство. Овој човек се викаше Теодор Студит. Тој мислеше дека земното римско царство може да стане Царство Божјо, а Господ „народно му објасни“ дека тоа не е така.
          Слична, но многу пострашна приказна се случила и со императорот Ираклиј, кој ги победил најголемите непријатели - Персијците. Иран лежеше пред нозете на Византија. Крстот е вратен на Голгота. Во тоа време низ народот се рашири мислењето дека крајот на светот брзо се приближува. Иран е поразен, Евангелието се рашири низ светот. Тие рекоа дека големиот византиски император ќе го победи Антихристот, а потоа ќе му ја даде својата круна на Христос. Но Господ малку ги исправи сите што мислеа така. Поминаа десет години, а Ерусалим беше заземен од муслиманите, кои, како диви варвари, зазедоа половина свет. Господ вака рекол: ниту едно царство на земјата нема да стане мое.
          Во Русија, исто така, имаше многу силен патриотски подем во 1914 година, се чинеше дека ова е најмоќната православна земја, остана да се врати светиот крст на Софија од Константинопол и ќе има огромен православен свет. Ентони Краповицки рече дека ќе дојде време кога Ерусалим ќе биде руска провинција. Се чинеше дека сето тоа ќе се оствари, но поминаа само три години, и дојде 1917 година, кога се пропадна, бидејќи царството на земјата не е способно да стане Царство Небесно.


sv.Jovan.Bogoslov.Prenos
          Празниот гроб на Јован Богослов сеуште е нем сеедок на фактот дека нема потреба да се бара прибрзаност кон земјата. Јован исчезна од светот, света Ирина исчезна од светот, Енох и Илија исчезнаа, што значи дека оваа земја мора да ја оставиме во тело. Ние сме скитници и вонземјани овде, но нашата татковина е на рајот, каде што мораме да ги насочиме нашите срца, умови и волја. Таму мораме да се вивнеме на крилјата на љубовта и да се надеваме дека ќе го најдеме нашиот вистински Татко и вистинскиот Цар на кралевите што не чека таму. За тоа сведочи денешното чествување на свети Јован Богослов.
          Сликата на Јоеан Богослов е орел кој се издигнува до небото. Често ни се чини дека главната работа е овде на земјата, но треба да се потсетиме на големата мистерија на Јован Богослов - празната гробница од која исчезна. Овој гроб не потсетуеа на небесната Татковина, каде треба да ги насочиме нашите срца, каде треба да го пренесеме својот капитал, каде треба: да си изградиме куќа и каде треба да се трудиме дење и ноќе.
          Господ нека ни помогне да не се држиме за земјата, туку да се стремиме кон небесниот Град, кој Јован го виде во своето Откровение.

Господ да ве благослови!

Свештеномаченик Даниил Сисоев

 

 Извор:

https://poukinasvetitestarci.blogspot.com/2022/05/blog-post_67.html?fbclid=IwAR0Wg_P0_CUkpS4pg2ZaQYR7VMAkx_X_AkJ3H9NS1jBzVdXCa_Cs8NkAhuI

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 699
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1195
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6719
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »