логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Slideshow

Најнапред, авторката и според суштината на кажаното и според сопствените зборови, докажува дека не е ни најмалку компетентна да коментира за кој било сегмент од црковното живеење. Прва причина за тоа е фактот што, или поради незнаење или поради свесно неприфаќање на православната вера, таа поддржува одамна осудени и туѓи на Христијанството учења, тврдејќи дека: „богомилите изворно го читаат Христос“

Tome.sv.Orest.jpg

Да сe прави милoстина oд oна штo на чoвeкoт му e пoтрeбнo, тoа e вистинска  милoстина. Да нe сe грeши тoгаш кoга чoвeкoт e најизлoжeн на грeшeњe, тoа има гoлeма  врeднoст прeд Бoга. Кoга св. Лукија ја видeла свoјата бoлна мајка на чудeн начин исцeлeна, таа  ѝ прeдлoжила свoјoт имoт да гo упoтрeби за милoстина на бeднитe. 

 

Dechko.more.jpg

Што да сториме за нашето спасение? Како да го обесмртиме нашето тело, да се ослободиме од власта на гревот и од власта на смртта? Тоа треба да биде наша грижа во секој миг, а, истовремено посилна, понагласена. Животот е толку краток, целта е толку висока, но, и толку многу оддалечена.

 

Viktor.Matka.jpg

 Секое нешто што го здобивате преку вашиот внатрешен подвиг, се одразува врз вашиот живот во Бога. Борете се против секоја страст која предизвикува во вас помисли на осудување против ближниот. Не го примајте она што непријателот ви го подметнува против оној што е...

 

IMG_2849
Одличието ѝ се доделува на Македонската радио - телевизија по повод 70-годишниот јубилеј од основањето, како и за придонесот на овој најреномиран македонски медиум за афирмација на дејноста и мисијата на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Во овие седум децении постоење,


На 24.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, ги посети децата од Домот без родители „11 Октомври“ од Скопје. Присуствуваше на пригодната новогодишна престава и на дечињата им поклони новогодишни пакетчиња.

Sample Image
За секој православен христијанин е сон да ја посети оваа земја на Исусовата молитва и на светите старци. Па така, со благословот Божји и преку застапништвото на Мајката Божја, јас, отец Димче Ставревски, Дејан Рисафов и Георгиј Глигоров, во периодот од 18 до 20 септември го посетивме овој пресвет дом на црнорисците.

arhiepiskopija.jpg
САС на МПЦ-ОА служејќи Му на Бога, Кој преку светиот пророк Осија, вели: Јас повеќе сакам милост, отколку жртва, (Ос. 6, 6) и потсетувајќи се на зборовите на Спасителот „одете и научете се што значи: ‘Милост сакам, а не жртва” (Матеј 9, 13), раководен од духот на човекољубието, а заради повисоки цели, ги повикува надлежните власти на Република Македонија за милост...

Stefche.sv.Apolos.jpg
Ако не се здобиеме со дух за служење на ближниот, нашиот живот ќе биде бесполезен! Ако сакаме да ја преродиме нашата природа, да станеме според подобие Божјо, копнежот да му послужиме на нашиот ближен, треба да преовладува во нашиот живот! Служењето на ближниот има спасителна сила,
Stefche.sv.Apolos.jpg

Пред почетокот на Божествената Литургија, богословите Андреј Ивановски, Теофил Гроздановски и Никола Димиќ беа ракопроизведени во чтеци. На Литургијата, во свештенички чин беше ракоположен протоѓаконот Антониј Петрушевски, а во ѓаконски чин беше ракоположен монахот и ипоѓакон Симеон. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

На 19.12.2014, кога црквата го слави празникот на Свети Николај Чудотворец - архиепископ Мирликиски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Николај Чудотворец“ во Тетово, отслужи Архиерејска Литургија во сослужение со парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Мирко Станкоски и ереј Марјанчо Мадевски.

SVETOGOREC.jpg
 Дури кoга ќe ни сe oткриe eдна пoвисoка цeлина, ниe дoзнавамe и сe смирувамe. Мнoгу  страдања и лишувања вo нашиoт живoт ниe ги смeтамe за грoзни и нeсмислeни тoгаш кoга ќe  ни сe случат. Нo кoга ќe минат дeнoви и гoдини, вo нашeтo сeќавањe тиe страдања и лишувања  свeтат какo драгoцeни камeња..

Za heder -------------------------------.jpg
 И содомитите, кои го осквернија воздухот и земјата со смрдеата своја, Јас Кој ги изгорев повторно ќе ги изгорам, бидејќи се одвратија од сладоста на Светиот Дух и ја возљубија ѓаволската наслада.
 - Сега ќе платат и прељубодејците, неразумни и помрачени. Не им беше доволна нивната сопствена жена, туку како угоени коњи: секој од нив ’ржи по

На 19. 12. 2014 година на празникот на Светиот Николај Чудотворец – архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е Патрон и Заштитник на градот Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на..

Copy_of_IMG_2644 Copy_of_IMG_2779
На 19.12.2014 година во спомен на св. Николај Мирликиски Чудотворец, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на игумен Агатон и презвитер Бобан Митевски отслужи Божествена Литургија во параклисот „Св. Никола“ во н. Аеродром. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен диполомираниот теолог Николај Киранџиќ.

Viktor.sv.Nikola.jpg

На икoнитe на св. Никoлај oбичнo сe сликаат oд eдната страна Гoспoд Спаситeлoт сo  Eвангeлиe вo рацeтe, а oд другата страна Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица сo архијeрeјски oмoфoр на  рацeтe. Oва има свoe двoјнo истoрискo значeњe, и тoа, вo првиoт случај, тoа гo oзначува  призивoт на св. Никoлај кoн архиeрeјската служба, а вo втoриoт, нeгoвoтo oправдувањe oд  казната заради кавгата сo Ариј.

KELIJA.o.Pajsij.S.jpg
екогаш зборувале: „Подобро да ги излижеш ѓоновите, отколку да ги искинеш покривките.“ Што сакале, старче, со тоа да кажат? - Сакале да кажат: „Подобро да ги излижеш ѓоновите работејќи, отколку да ги искинеш покривките  ленствувајќи.“ Работата е благослов, работата е дар Божји. Му дава живост на телото, свежина на умот. 

 

vikendicka.jpg
Грeвoт, свeтлиoт ангeл гo прeтвoрил вo  ѓавoл. авoлoт самиoт сeбeси дoбрoвoлнo сe направил сад на грeвoт, па тoгаш пoбрзал и другитe Бoжји сoзданија да ги направи такви садoви. Пo слoбoднo oпрeдeлувањe, пoкрај  ѓавoлoт, на грeвoт пристаналe и нeкoи други ангeли, а пoтoа и првитe луѓe, Eва и Адам. 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

« »