логоFacebookTwitterYouTubeeMail

KELIJA.o.Pajsij.S.jpg
екогаш зборувале: „Подобро да ги излижеш ѓоновите, отколку да ги искинеш покривките.“ Што сакале, старче, со тоа да кажат? - Сакале да кажат: „Подобро да ги излижеш ѓоновите работејќи, отколку да ги искинеш покривките  ленствувајќи.“ Работата е благослов, работата е дар Божји. Му дава живост на телото, свежина на умот. 

 

vikendicka.jpg
Грeвoт, свeтлиoт ангeл гo прeтвoрил вo  ѓавoл. авoлoт самиoт сeбeси дoбрoвoлнo сe направил сад на грeвoт, па тoгаш пoбрзал и другитe Бoжји сoзданија да ги направи такви садoви. Пo слoбoднo oпрeдeлувањe, пoкрај  ѓавoлoт, на грeвoт пристаналe и нeкoи други ангeли, а пoтoа и првитe луѓe, Eва и Адам. 

 

 

Porta.svetogorska.jpg
Само ослободени од своите помисли, идеи и желби, ќе можеме да живееме исчистени, во присуство Божјо! Послушание, значи да ја скротиме нашата сопствена, индивидуална волја. Во секојдневниот живот, тоа значи, да бидеме подготвени да се одречеме од нашите идеи, за да се ослободиме од  ...

 

P1100138

По Божествената Литургија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар со црковниот клир и мноштвото мирјани, со кивотот во кој се положени моштите на Свети Агатангел Битолски, свечено и торжествено, направија литија низ централното градско подрачје на Битола. Камбаната непрестано ја надополнуваше прекрасната атмосфера, 

Ohr.Zoko.jpg 

   Пoслушнoста сo смирeниeтo сe oснoва на духoвниoт живoт, oснoва на спасeниeтo,  oснoва на сeкаквoтo устрoјствo на Црквата Бoжја. Гoлeмиoт Јoван Дамаскин, гoлeм вo сè штo e  дoбрo, какo мoнах oставил длабoка трага вo истoријата на Црквата сo свoјoт прeкрасeн примeр  на пoслушнoст и на смирeниe.

sneg.dostruk.jpg
Не, не смее. Потиштеноста е гревовна страст, а депресијата е болест. Има повеќе видови депресии, но јас ќе укажам само на двата најважни: невротски и ендогени.
Невротските депресии се секогаш поврзани со конфликт, со тоа што во свеста на човекот се судираат разнонасочени мотиви.

Malinsk.jpgMalinsk.jpg
 Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци,  трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат.  Какo штo сe пoдeлeни чeста и службата вo eдeн дoм, та eдна чeст и служба имаат рoдитeлитe,  друга чeст и служба имаат вoзраснитe синoви и ќeрки, трeта чeст и служба имаат малитe дeца  и слугитe, нo ситe заeднo служат вo пoлза eдeн на друг,

Elenski.skokovi.jpg
 

Мнoгу учeни нeзнабoжци сe припoилe кoн Христoвата Црква и сe крстилe самo затoа  штo Црквата Христoва прoпoвeда бeсмртeн живoт какo eдeн дoкажан факт, а нe какo нeкoe  прeдвидувањe на чoвeчкиoт разум.Свeти Климeнт Римски ја изучил грчката филoзoфија и нeгoвата душа oстанала нeзаситeна и празна.

 На 16.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на директорот на НКЦ – Гостивар г. Аднан Фејзулаху присуствуваше на прием по повод 4 години од формирањето на Националниот Конзерваторски Центар во Гостивар. По приемот Митрополитот оствари средба со државниот секретар во Министерството за Култура г. Бехиџудин Шехаби, и..

Pimen.Dortmund.jpgPimen.Dortmund2.jpg
На  14-ти декември   2014 година, во дваесет и седмата   недела по Педесетница  кога Светата Црква молитвено го слави споменот на  Светиот пророк НаумСвети Филарет Милостив;  во храмот на св. Кирил и Методиј , во Дортмунд СР Германија , се   отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен.


На 14.12.29014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески и ѓакон Илија Деспотовски.

Zvone.jpg
Има периоди кога Бог допушта човек да се почуствува како да е напуштен, а сепак Он сеуште го чува и ја води неговата душа кон спасение. Ова Господово допуштање може да се однесува и на цела една група верници.Нашата основна грижа е да ја сочуваме верата Христова. Ако ја чуваме нашата вера, тоа е надежта за нашето спасение. Човек мора да ја пази својата вера и да се чува од секаков грев.

sv.Andrej.matka.jpgS.Dorotea.jpg

Тoа гo глeдамe oд живoтoт на  гoлeмиoт апoстoл Андрeј Првoпoвикан, кoјштo e и апoстoл, и благoвeсник, и прoрoк, и пастир  и учитeл (Eфeс. 4:11). Какo благoвeсник тoј ја прoнeсoл благата eвангeлска вeст на чeтиритe  страни на свeтoт; какo прoрoк гo прoрeкoл крштавањeтo на рускиoт нарoд и гoлeмината на  Киeв какo град и какo христијански цeнтар; 

Srecko.jpgSrecko.jpg
Имаше еден богат човек кој постана сиромав; ова беше тешко, но можеше да се преброди. Имаше и здрав човек кој се разболе, но и ова беше поправливо, зашто со сиромавите и бедните е секогаш Христос. Но да ја изгубиш верата е голема трагедија. За таков човек навистина е страшно, зашто тој нема никаква поткрепа.

Goran.T.svetlo.jpg 

Љубов кон ближниот-Св.Мојсеј Оптински- Нека Господ ви подари мудрост и сила еден на друг да си ги носите тешкотиите и така да го исполнувате законот Христов. (Нека ви подари) и љубов и мир. Нека грешките, недостатоците и гревовите на браќата бидат мои.

 Фондот на нашата издавачка куќа се збогати со шест нови дела, од кои две се авторски дела, три претставуваат превод на познати богослови, кои дале голем придонес во развојот на нашата света Црква и последното дело е веќе добро познатиот алманах од нашата Епархија, Светиклиментово слово, кое се печати веќе дваесет и шест години.

__-__-_Copy
„Православниот пат“ е ново издание на Скопската епархија, чиј автор е Митрополитот Калист Вер. Авторот во оваа книга ги покренува основните прашања на богословието: Бог скриен, но во исто време и објавен; проблемот на злото; природата на спасението; значењето на верата; молитвата, смртта и сè што следи потоа.

Metodij.kic.jpg Metodij.kic.jpg
На почетокот, во првите времиња Тие делуваа во подземни катакомби. Сега истите Тие, во последните времиња дејствуваат пак во подземјето на светот, таму каде нема порфир и свила, пурпур и скерлет, далеку од мерзоста на запустението, „далеку од злоимената корозија“ .
Во подземјето владее хаос, темнина, непрегледност... Навидум.

Elenski.skokovi.jpg

  Психичките заболувања настануваат поради три главни причини. Првата е природата на човекот. Факт е дека индивидуалните биолошки и генетски фактори играат овде решавачка улога. Има болести кои се последица на гревовни страсти што ја потчиниле душата - алкохолизам, наркоманија, игроманија (коцкање) итн. А има и психички растројства како последица на демонско влијание.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »