логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Жената во остварувањето на евангелските вредности дава нежност во светот и низ тоа ги актуелизира заборавените: достоинство, чесност, послушание..., во Црквата жената ја гледаме како образ на Пресвета Богородица (без која не би го имале ни Спасителот).

Во однос на духовното татковство, таа е жена, мајка, сопруга, сестра, ќерка, но не и татко.

На Литургијата покрај многубројните верници присуствуваше и Претседателот на Р. Македонија г. Ѓорге Иванов. Истиот ден, во Гостивар, по седум децении, се возобнови празнувањето на Водици и положувањето на светиот крст во водите на реката Вардар. На овој свет чин во присуство на Претседателот на Р. Македонија г. Ѓорге Иванов и многубројните верници, положувањето го изврши Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...

Да бидеме заедно и во овој голем ден за христијанството, иако не сме со нашите во татаковината сепак не се двоиме од црквата и традиција, ова е дел од празничната проповед на  Митрополитит европски неговото Високо Преосвештенство г. Пимен на денешната Богослужба .
Црковната општина Свети Архангел Михаил од Неиве Северна Италија , традиционално секоја година на Богојавление ги собира македонците кои живеат и работат во овој регион.

Во XXXII Недела по Педесетница,  19.01.2015, кога се слави споменот на Богојавление – Водици, во манастирот на Свети Прохор Пчински се отслужи Божествена Литургија на која верните се причестија со Светите Христови дарови. Оваа година крстот го фати Лука Здравевски на кого, игуменот Гаврил, му даде ланче со сребрен крст и библија за деца.

image

На 19. 01. 2015 година, денот на Крштевањето на Господ Исус Христос – Богојавление – Водици, во сите храмови во Брегалничката епархија беше свечено одбележан а централната прослава се одржа во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, каде Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници при Соборниот храм, отслужи Света Василијева Архиерејска Литургија.

Sample Image

Нему Митрополитот Повардарски, Господин Агатангел му ја подари Библијата и златен крст, а десетина други спонзори му подарија други пригодни дарови. На осветувањето на водата на реката Вардар оваа година покрај многубројните велешани присуствуваше и Премиерот на Р. Македонија, г-дин Никола Груевски, градоначалникот г-дин Славчо Чадиев и пратениците од Велес.

IMG_4099


На 19.01.2015 кога Православната црква го празнува Големиот Христов празник - Богојавление, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи света Василиева Божествена Литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје заедно со свештеници од Скопската епархија.

Кoга гo читамe Свeтoтo писмo, трeба буднo да внимавамe на сeкoј збoр. На брзиoт  читатeл нeма да му паднe вo oчи разликата штo ја пoвлeкува eвангeлистoт пoмeѓу нeбeснoтo
Трoјствo и зeмнoтo Трoјствo. За нeбeснoтo Трoјствo тoј вeли: “И oвиe Трoјца сe eднo”, а за  зeмнoтo вeли: “И Трoица свeдoчат заeднo”. Гoлeма разлика e да сe бидe eднo и да сe бидe
заeднo. Oтeцoт, Синoт и Свeтиoт Дух сe eднo, дoдeка духoт...

Блажeн Климeнт Алeксандриски за eрeтицитe,  кoи ја напуштилe Црквата, рeкoл: “Oнoј кoј паднал вo eрeс, патува низ сува пустина,  напуштајќи Гo eдиниoт и Вистински Бoг; oддeлeн oд Бoга тoј бара бeзвoдна вoда, сo  рацeтe сoбира нeплoднoст и влeгува вo нeнасeлeна и жeдна зeмја”. Истoтo тoа мoжe дeнeс  да сe кажe и за мнoгу научни хипoтeтичари и тeoрeтичари кoи сe ракoвoдат oд свoитe мeчти, а  нe сo вистината Бoжја.

Така е кога место да ги учиме луѓето на вистинската вера, од нив правиме кловнови. Напразно си го фатил крстот или ти се паднала паричката ако не си причестен - сфати го тоа македонски вернику. Или, што повеќе ќе ти донесе паричката или фатениот крст кога веќе си причестен?

Оние пак, што ја оправдуваат својата злоба со божемно поправање на другите, а не на самите себеси, или со тоа што на светот му ги објавуваат црковните состојби и нешта, што не е во ред да ги обзнануваат, барајќи оправдување во она “Кажи ѝ на Црквата” (Мт. 17, 18) најпрво нека си ја уредат својата мала Црква - своето семејство или братство


На 18.01.2015, Недела пред Богојавление, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Златоустова литургија во храмот „Пресвета Богородица“ – Тетово, во сослужение на повеќе свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата беше извршен Богојавленски водосвет и положен Светиот Крст во водите.

Oн e наш Лoгoс и наша Лoгика. Затoа ниe мoрамe да гo упатувамe нашиoт разум кoн Нeгo, а нe Нeгo кoн нашиoт разум. Oн e кoрeктoр на нашиoт разум. Сoнцeтo нe сe пoрамнува
спoрeд нашиoт часoвник, туку нашиoт часoвник спoрeд Сoнцeтo.

Во Црквата не треба да создаваме проблеми, ниту да ги преувеличуваме малите човечки престапи што се случуваат, за да не создадеме поголемо зло, па лукавиот да се радува. Оној што заради незначителен престап, многу се потресува и гневно и грубо се однесува, наводно за да поправи нешто, личи на лесноумен клисар, кој гледајќи како капе една свеќа грубо...

 

Преподобен Серафим Саровски

Еден од најголемите руски подвижници, проѕорливци и чудотворци. Роден е во 1759 година, а се престави во 1833 година. Се одликуваше со големо смирение. Кога сиот свет го славеше, самиот себеси се нарекуваше „кутриот Серафим“.

Ако пак, живеевме светоотечки, ќе имавме духовно здравје на кое ќе му позавидеа и неправославните, ќе ги оставеа своите болни прелести и ќе беа спасени без проповед, а сега не ги допира нашето светоотечко предание. Тие сакаат да го видат и нашиот светоотечки континуитет, вистинското сродство со нашите Светии.

Маките се допуштаат за да се виде, кој навистина Го љуби Бога. Без трпење на маките, дури благодарната душа не е способна за Царството Божјо. Цврстото трпење на маките е еднакво со мачеништво. Маките не се ништо во споредба со духовните богатства.

“ Со Своето влегување во душата на оној што се моли, Божјата Светлина ја изведува од ропството на страстите и ја воведува во светлоносната сфера на богоподобна слобода, полна со љубов , која што исклучува секаква робовладетелска тенденција, како спротивна на љубовта. Таку кајшто нема слобода ниту љубов, се' е бесмислено. Дури и даровите на пророштва, знаењето на сите тајни, и моќта на творење на чудеса, без љубов - ја губат вредноста ( сп. 1. Кор.13, 1-3 ) . - Старец Софрониј

 

IMG_3811

На 14.01.2015 г. Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија служеше света Василиева Литургија на празникот Обрезание Господово и св. Василиј Велики во храмот Св. Илија во н. Јане Сандански во Скопје. По Литургијата се отслужи Молебен на Нова Година.

Вадико, Господи Боже наш, Ти си извор на животот и бесмртноста. Создател на сите видливи и невидливи созданија. Ти си ги ставил времињата и годините под Твоја власт, Ти владееш над се’. Милостиво прими ја оваа наша благодарност и молба од нас, Твоите недостојни чеда и добросрдечно помилуј не’. Ти благодариме за сите добрини што си ги пројавил кон нас во изминатиот период од нашиот живот и Те молиме премилостив Господи,...


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »