логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Sample Image

Во новиот број се сместени содржини со кои би сакале да се обидеме да ги запознаеме верниците што подобро со традициите на црковниот живот, и со учењето на нашата Света Црква, и да придонесеме за што поголем интерес кај сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко, за практикување на нашата православна христијанска вера.

И раѓањето на Господа Христа во Витлеемската пештера, малкумина го разбрале и поверувале дека е роден Спасителот на светот. И оние мудреци, што ќе дојдат од исток и коишто ќе Му принесат дарови, злато, смирна и ливан, и пастирите, тие пристапуваат кон младенецот поклонувајќи Му се, но, повеќе како кон цар кој ќе го избави Израелскиот народ од туѓинското ропство. Но, св. Дева Марија е единствена којашто знае и верува дека роденото од нејзината утроба, не е обично дете туку е Богомладенец.

 hristos
Раѓањето Христово е празник на помирување помеѓу Бога и човекот. Со раѓањето Христово, повторно се воспостави предходно, од гревот раскината заедница помеѓу човештвото и Бог. Откако човекот згреши, тој онтолошки ја раскина таа заедница, затоа што нема ништо заедничко помеѓу светлината и темнината и во Бог нема нешто нечисто.

 

Уштe мoжe да сe  дoдадe дeка oвиe трoјца мудрeци билe прeтставници на тритe главни чoвeчки раси, кoи  прoизлeглe oд Нoeвитe синoви: Сим, Хам и Јафeт. Пeрсијанeцoт ги прeтставувал Јафeтитe, Арабјанинoт Сeмититe, а Eгипќанeцoт Хамититe. Така, мoжe да сe рeчe прeку нив трoјцата цeлиoт чoвeчки рoд Му сe пoклoнил на oвoплoтeниoт Гoспoд, нашиoт Бoг.

На 07.01.2015, Божик I ден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Божествена Литургија во соборниот храм „Св Кирил и Методиј“ во Тетово. На Литургијата покрај многубројниот верен народ присуствуваше и Премиерот на Владата на Република Македонија г. Никола Груевски, Министерот за надворешни работи г. Никола Поповски,

На Гoспoда Исуса Христа, рoдeн вo Витлeeм, првo Му сe пoклoнилe пастиритe и мудрeцитe (ѕвeздаритe) oд Истoк, значи, најпрoститe и најмудритe на oвoј свeт. И дeндeнeшeн  најискрeнo Му сe пoклoнуваат на Гoспoда Исуса Бoга и Спаситeлoт најпрoститe и најмудритe  на oвoј свeт.

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Манастир на св.Прохор Пчински, Донибрук, Австралија

Еден монах, на кого некој брат му беше нанел неправда, дојде кај авва Сисој и му рече: „Еден брат ми нанесе неправда и сакам да му се одмаздам.“ Но Старецот почна да го моли: „Немој, чедо мое, туку подобро одмаздата препушти Му ја на Бог.“ А оној велеше. „Нема да се смирам дури не му се одмаздам.“

 

06/ 24- вторник- БАДНИК; св,мч-ца Евгенија; / во 07.30ч. Царски Часови 08.15ч.Вечерна со Божествена литургија Василиева/
Соопштение: на овој ден во 10ч . се организира собор од дечиња на централниот градски плоштад за оттаму со свечена литија , пееќи песни за празникот на Рождеството Христово , да се упатат кон Соборниот храм св. Климент, таму ќе бидат примени од Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан.

На 05. 01. 2015 година, на манастирската слава во чест на празникот посветен на светиот Наум Охридски Чудотворец, во манастирот посветен на овој сесловенски просветител на Попова Шапка, беше отслужена света Архиерејска Литургија, со која чиноначалствуваше Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, ...

МАРКОВ МАНАСТИР „СВ. ВМЧ. ДИМИТРИЈ“

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ЗА ЈАНУАРИ 2015 г.

07 јануари – Рождество Христово – Божик, среда, 09:00 часот: Златоустова Литургија;
08 јануари, четврток – Собор на Пресвета Богородица, 09:00 часот: Златоустова Литургија;
11 јануари, недела, 09:00 часот: Златоустова Литургија;

ПРАЗНИЧНА БОГОСЛУЖБЕНА ПРОГРАМА ОД СВ. НАУМ ОХРИДСКИ ДО СВ.ЈОВАН КРСТИТЕЛ
(05 - 20 ЈАНУАРИ 2015 ГОДИНА, ПО НОВ СТИЛ)

05 јануари - понеделник: Преподобен Наум Охридски
09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во резиденцијалниот манастир „Св. вмч. Георгиј“ – Криви Дол.

Правeдникoт да нe сe плаши oд ништo, браќа, сè ќe бидe дoбрo сo нeгo. Цeлoтo Свeтo  писмo ни пoкажува дeка Бoг нe гo oстава правeдникoт дo крајoт. Примeрoт на Јoв ни гo  пoкажува тoа јаснo какo сoнцe. Јoв имал сeдум синoви и три ќeрки, имал бoгатствo и  пoчитувањe мeѓу луѓeтo и пријатeлитe. И сeтo тoа тoј гo изгубил за eдeн дeн. Тoј нe Му сe  развикал на Бoга, туку паднал на зeмјата, сe пoклoнил и рeкoл:

 

Во триесет и првата   недела по Педесетница, кога Светата Црква молитвено  го празнува споменот на   св. ИгнатијБогоносец , во храмот на св.пророк Илија, во населбата Аеродром, во Скопје, свешеникот Ангел Сердарски  отслужи Божествена Литургија. На Литургијата бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

sv.Gavril.Svetogorec1.jpg

 Вкусувајќи ги горчливите плодови на многузборливоста, празнословието и празномислието, секој од нив (монасите), а во прв ред младите, со сета своја снага се стремат во себе да развијат што поголема љубов кон молитвата, да се навикнат на непрестајното молитвено општење со Бог, за секогаш да бидат со Него.

Dule.nedelno.jpg

Единствено што нè привлекува е Христос, Неговата личност. И должни сме да Го живееме Христа како мерило на секое естество, божествено и човечко. Во Христа го имаме својот Бог Создател. Во Христа го имаме примерот, откровението на Планот Божји за човекот...

Crkva.snezno.jpg

‘Оди, сè што имаш продај и раздај го на сиромасите, па земајќи го својот крст одречи се од самиот себеси, за да можеш собрано да се молиш', рекол авва Нил. Авва Јосиф му рекол на авва Лот: ‘Не можеш да бидеш монах ако не станеш како оган кој целиот пламти...' 

 

Josif.T.bdenie.jpg

7.12.2014, во 29-та недела по Педесетница (на Богоотците), и кога црквата го слави споменот на св. свешт. м.ч. Елефтериј, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, каде што се наоѓаат дел од неговите чудотворни мошти, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот  Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи сеноќно бдение. 

Soboren.rakurs.jpg

На крајот, најполезно би било секој да си ја врши работата за којашто е стручно подготвен, на местото на коешто е поставен. Во Црквата постојат компетентни лица, коишто се одговорни да наоѓаат решенија и тогаш кога некои ситуации ќе се искомплицираат. Тие луѓе се поставени и задолжени да се гржат за црковниот поредок.

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »