логоFacebookTwitterYouTubeeMail

По повод празникот на свети Серафим Саровски, големиот чудотворец, на 15.1.2015 четврток, ќе биде отслужена утрена со Божествена литургија со почеток од 7:30 часот во храмот св. Петка во Црниче. По повод неговиот празник, ќе бидат донесени свети мошти од овој светител, како и копија од чудотворната Курско-Коренска Икона на Богородица.

Goran.T.B.N.jpg

14/01 (среда) Обреезание Господово; св. Василиј Велики; Нова Годона
/ 07. 30ч. Утринска во 08.30ч. Божествена литургија Василиева /

15/02 (четврток) преп. Серафим Саровски;/ВЕ ПОКАНУВАМЕ НА ЗАЕДНИЧКА БОГОСЛУЖБА ВО ЦРКВАТА СВ. ПЕТКА - ЦРНИЧЕ, КАДЕ ЌЕ БИДЕ ПОСТАВЕНА ЗА ЦЕЛИВАЊЕ ЧЕСТИЦАТА ОД МОШТИТЕ НА СВ. СЕРАФИМ САРОВСКИ

Приказна за Прeчистата Дeва Марија. Таа гo зачнала Гoспoда вo пeтoк какo штo вo  пeтoк сe случилo и Нeгoвoтo страдањe, а Гo рoдила вo нeдeлeн дeн. Вo нeдeлeн дeн рeчe Бoг  нeка бидe свeтлина (И Мoј. 1:3); вo нeдeлeн дeн паднала мана oд нeбoтo; вo тoј дeн Спаситeлoт  Гoспoд сe рoдил и вo тoј дeн бил крстeн на Јoрдан. Вo Витлeeм, вo тoа врeмe, живeeла eдна старица Салoмија...

Комисијата за канонизација на светители достави допис со кој предложи старец Паисиј да биде прибројан во соборот на светиите. После подробно запознавање со претставените факти, Синодот едногласно ја изгласа одлуката за прибројување на монахот Паисиј Светогорец во соборот на светиите.

14 јануари - среда: Обрезание Господово; Свети Василиј Велики;  Нова Година

09:00 часот, Литургија на Св.Василиј Велики и Молебен по повод Новото лето Господово 2015. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во  црквата “Свети Илија“ – Аеродром.

Со горењето на црквата изгорел голем дел покуќнина и богатство на дојранчани. Црквата Св. Илија со својата должина од 30 метри, широчина од 20 метри и висина од 10 метри претставува вистинска архитектонска убавица на овие простори во Македонија. Со своите 600 м2 внатрешен простор и на два спрата можела да собере околу 600 верници. Градителите ја удостоиле со „акустични" стомни кои се гледаат во самите ѕидови од црквата, симетрично подредени како по висина така и по должина.

Денес, по повод празникот на Раѓањето Христово, во употреба е пуштена бесплатната апликација „Православен молитвеник“ за Андроид мобилните уреди, која содржи: Утрински молитви, Вечерни молитви, молитви за разни потреби, Акатист кон Пресвета Богородица, Пасхално молитвено правило и друго.

Посети еднаш авва Исаак Тивејски некоја монашка заедница и здогледа еден брат во некакво согрешение, па го осуди. А кога излезе во пустината, дојде ангел Господов и застана пред вратата од неговата келија, велејќи: „Нема да те пуштам да влезеш.“ А тој почна да го моли: „За што се работи?“ Одговарајќи, ангелот му рече: „Бог ме испрати велејќи: „Прашај го каде заповедаш да го фрлам грешниот брат што го осуди?“

Само во Господ Бог како Личност нема лицемерие, а ние како личности секој на свој начин сме лицемерни. И само "Он не познава како слободни, а во системот од човечки слободи", надвор од Бога слободно само избираме на што ќе робуваме.

20 години живеел бос на каруља на Света Гора,Слава Тебе Господе што ни даваш вакви свети луѓе и во ова наше време кога веќе се исполнуваат зборовите на Св.Апостол Павле за последните времиња каде според неговиот опис луѓето стануваме духовно обезличени и удавени во гордоста,суетата ,самоволието и беззаконието.Инаку овој голем подвижник во цивил бил воен офицер.

 Stefan.Petkovden.jpgИ двајцата гoлeми прoрoци, Исаија и  Eрeмија, прoрeклe дeка Гoспoд ќe дoјдe вo Eгипeт и дeка oд Нeгoвoтo присуствo ќe сe трeсат  идoлскитe храмoви и идoлитe ќe сe разурнуваат. Исаија пушувал: Eтe, Гoспoд ќe дoјдe вo  Eгипeт и прeд лицeтo Нeгoвo ќe затрeпeрат идoлитe eгипeтски (Иса. 19:1; Јeр. 43:12). Кoга  бoжeствeнитe бeгалци стасалe вo градoт Eрмoпoл (Каирo) и...

 

Во Кападокија (Турција) откриен е нов подземен град стар 5000 години. Кападокија, која се наоѓа во регионот Анталија, инаку е познато подрачје по археолошките наоѓалишта. Огромниот град, кој се наоѓа во подножјето на ридот во близина на градот Кајсери, ги надмина сите останати, досега откриени археолошки богатства во Турција.

IMG_3725

На 09.01.2015 година на денот кога Православната црква го слави св. архиѓакон и првомаченик Стефан, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија отслужи Архиерејска Литургија во храмот Св. вмч. Димитриј. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен проф. д-р Милан Ѓорѓевиќ.

 

Европската наука ја срамотат многубројните ненадарени научници кои се плашат од зборот НЕЗНАМ ! Секоја чест на тие кои се благородни, кои со трепет го набљудуваат брегот на своето незнаење покрај школката на своето знаење. Да ли е тоа само во Европа и Америка случај, незнаењето да вика : Знам, а Знаењето: Незнам?

duhovna-porta

Кој често со срцето Му се обраќа на Бога и Му се моли, тој избегнува многу маки, а ако веќе не сакаме волни трудови, треба да трпиме неволни маки, за да не заостанеме зад светителите. Речено е: ништо скверно нема да влезе во Царството Небесно: значи, оној кој сака да влези во Царството Небесно, неизбежно треба да се помачи.

На вториот ден од Божик христијанската Црква ѝ оддава слава на Пресветата Божја Мајка, Којашто Го роди Господ и Сапсителот наш Исус Христос. Ова празнување се нарекува Нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да Ја прослават Нејзе, Која е Богородица. Тогаш се служи торжествено, соборно, во Нејзина чест.

Тропар глас 6.

Ти се воплоти во пештера тајно, но небото Те објави на сите, Спасителу, како уста употребувајќи ја sвездата, и таа Ти ги приведе мудреците кои со вера Ти се поклонија. Со нив и нас помилуј не.

На 8 Јануари 2015 година, кога Црквата го слави Соборот на Пресвета Богородица, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Христос се роди!

image

На 08. 01. 2015 година, на празникот Собор на Пресвета Богородица; св. Никодим Прилепски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, во црквата посветена на „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Sample Image

За православните христијани после Бог најзначајна личност во нивниот живот е Пресветата Мајка Божја. Заради нејзината чистота Бог ја избрал преку неа да прими човечко тело, а таа, иако не знаела колку голема служба ја очекува, сепак, послушно ја прифатила волјата Божја, и ете, до крајот на вековите ја ублажуваме сите христијански поколенија.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »