логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Струга, 30ти август 2020 г.- манастирска црква „Рождество на Пресвета Богородица“, Калишта

  (12та недела по Педесетница)

Свето евангелие според светиот апостол Матеј 19:16-26

 3.angeli.so.truba

На 30ти  август 2020 година, во дванаесетата  недела по Педесетница, кога МПЦ-ОА молитвено го прослави споменот Св. мч. Мирон презвитер; св. мч. Патрокло; св. Илија Калабриски, во манастирската црква посветена на Рождеството на Пресвета Богородица, во Калишта, Струга, проф. д-р Стефан Санџаковски отслужи  Божествена Литургија. На певницата молитви кон Бог упати прекрасниот хор „Архимандрит Калистрат Зографски“. На крајот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа.

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Поука на денот: Авва Зенон


Оној кој сака Бог брзо да ја услиши неговата молитва треба пред се и пред да се помоли за својата душа

да се помоли за своите непријатели. Ако прави така Бог ќе го услиши во сe што ќе побара.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

 

Од Архивата на Преминпортал:

:

cvetnici

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie