логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Од издаваштвото на манастирот на св. Атанасиј Велики, с. Журче

Man.Zurce2.jpg

Во издание на  библиотеката „НЕБЕСНИ ЦВЕТОВИ“ при манастирот на св. Атанасиј Велики, с. Журче излегоа од печат две нови книги, и тоа:   „ДУШТА ПОСЛЕ СМРТТА“ од јеромонах Серафим Роуз и „ПАТОТ НА ХРИСТИЈАНИНОТ“ од Арх. Рафаил Карелин.
Во моментов, книгите може да се купат  во манастирот  на  св. Јован Крстител, с. Слепче и во манастирот на св. Атанасиј Велики, с. Журче , или на контакт маил: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Библиотеката “НЕБЕСНИ ЦВЕТОВИ” ги  има издадено и следните книги:


 Korica.NoviotZavet.jpg Korica.sv.Nifont.jpg

“НОВ ЗАВЕТ”                                                    “Свети Нифонт”

 

Korica.Svetinja.nazivotot.jpg     Korica.Kasijana.jpg

“Светињата на животот и детеубиството”        “Касијана”

 

Korica.sv.SerafimS.jpg   Korica.hritijaninot.jpg

“Свети Серафим Саровски”                  „ПАТОТ НА ХРИСТИЈАНИНОТ“ од Арх. Рафаил Карелин

                                                                    (НАЈНОВО ИЗДАНИЕ )

 

Korica.Tajnata.jpg  Korica.S.Rouz.jpg

„Тајната на спасението”                 Јеромонах Серафим Роуз - Душата после смртта

од арх. Рафаил Карелин                                   (НАЈНОВО ИЗДАНИЕ )


“За јазикот на православната икона”  од арх. Рафаил Карелин


“Православен поглед на светот”       од јер. Серафим Роуз


 Korica.NoviotZavet.jpg   

 ЗА МОЛИТВАТА

 (НАЈНОВО ИЗДАНИЕ )

Man.Zurce5.jpg

Посети: {moshits}

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3203
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3045
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…