логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Hristos.preubav.jpg

 Совршувајќи ја душеполезната Четириесетница, Те молиме, удостој нè со Твоето човекољубие да ја видиме светата седмица на Твоето страдање, за во неа да ги славословиме Твоите силни дела и неискажаниот домострој на нашето спасение, единомислено пеејќи: Господи, слава Ти!
Вечерна, петок воочи Лазарева сабота

 Поуки од светите отци: Зашто каде што постои непријателство или судир, таму нема ниту пост, ниту празник.
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Ти благодариме, Господи, што нè доведе до овде на нашиот пат, барајќи одново да Те најдеме. Прости ни каде и да погрешивме. Укрепи нè да го сочуваме мирот душевен во оваа последна седмица од нашиот пат, за да имаме удел во радосниот и славен ден на Твоето Воскресение. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 66, 10-24
 Битие 49, 33; 50, 1-26
 Соломонови Изреки 31, 8-31
 
  Созерцание: Отворај ја устата своја и праведно суди, и заштитувај ги и сиромавиот и немоќниот.
Соломонови Изреки 31, 9

Подготви: А.Л.


Од Верскиот календар на МПЦ

 Преподобен Исихиј Ерусалимски     10/04/2009

Презвитер и длабок богослов. Ученик на Св. Григориј Богослов. Особено е препорачливо неговото славно дело „За трезвеноумието и молитвата“. Современик и на Св. Ефтимиј Велики. Се упокои мирно околу 434 година.

Ilarion.novi.jpgПреподобен Иларион Нови     10/04/2009

Игумен на манстирот Пеликит близу Хелеспонт. Со Духот Божји блесна како сонце. Исцелуваше болести кај луѓето и изгонуваше демони. Во времето на Лав Ерменин настана иконоборно гонење во кое пострада и овој Божји човек. Го испратија во ропство во прогонство близу Ефес заедно со неговите четириесетмина монаси и во 754 година се упокои во затворот

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3202
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…