логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено

HRISTOS.SEDRZITEL.jpg

 Поминувајќи од еден празник до друг, од палми и гранчиња, да поитаме, верни, кон возвишеното и спасоносно прославување на Христовото страдање. Да ги гледаме Неговите доброволни страдања, кои заради нас ги претрпе и со благодарност да Му запееме достојна песна: Извору на милосрдието и прибежиште на спасението, Господи, слава Ти!
Вечерна на Цветници


 Господ оди на доброволно страдање. И ние треба да одиме со Него. Тоа е долг на секој кој исповеда дека преку Христовото страдање станал она што е и дека ќе добие нешто толку големо и славно, што не може на човека ни на памет да му дојде. Како, пак, да одиме со Него? Со размислување, со сочувство. Оди со мислата по трагата на Господа Кој страда и со размислување од сè извлекувај претстави кои ќе го допрат твоето срце и ќе го воведат во чувствување на страдањата поднесени од Господа. За тоа да биде успешно, потребно е сами да почнеме да страдаме преку чувственото намалување на јадењето и сонот и преку зголемувањето на трудот со стоење на молитва и правење поклони. Исполни сè што прави светата Црква и ќе Му бидеш на Господа добар сопатник на патот на страдањата.
Свети Теофан ЗатворникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3393
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3224
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…