логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Vsevolod Čaplin40


Протојереј Всеволод Чаплин: руското духовно оружје е помоќно од нуклеарното

Претседателот на Синодалниот Оддел за односи меѓу Црквата и државата на Московската Патријаршија, Протојереј Всеволод Чаплин, смета дека најголемата закана на Русија е губењето на духовното оружје. Во неговите најнови јавувања во емисиијата „Вечност и време“, тој изјавил дека „Западот се обидува на Русија да ѝ го одземе нејзиното духовно оружје кое е помоќно од нуклеарното“.

Според него, во денешниот свет поимите за добро и зло се воедначени во новиот збор „толеранција“, која, пак, наводно „не полагала монопол врз вистината.“ – Пребивањето во вистината е единственото духовно оружје, и тоа во вистината која важи за сите, а не само за нашиот народ – децидно изјавил отец Всеволод, дополнувајќи дека „нуклеарното оружје не е лек за сите проблеми.“

- Западот игра така што ги поткупува општествените елити – оние кои се без идеи и се подготвени да ги продадат своите идеали за шака пари – со цел да ја сочуваат цивилизацијата која се труди да биде единствена во светот од нејзините конкуренти – заклучил Претседателот на овој оддел, предупредувајќи дека купувањето на елитите станува сè полесно.

Извор: Правмир

Преземено од: Кумановско-осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3410
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…