логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 i244791_contentImage1_1_original.jpg

Руски монаси ќе произведуваат луксузни италијански сирења
16 октомври 2014 лето Господово

Монасите од манастирот „Преображение Христово“ на островот Валаам на Ладошкото езеро,i244791_contentImage1_1_original.jpg го усвоија производството на елитни италијански сирења, соопштува агенцијата ИТАР ТАСС.

Во манастирот беше донесена специјална опрема, а послушниците поминаа и низ курс на обука. На својата интернет страница монасите раскажале дека извесно време престојувале на обука во Италија, каде локални мајстори им ја откриле тајната за приготвувањето на Моцарела, Качота, Морлако, Рикота и сирење со бела мувла Бјанка. Во производството ќе се користи само млеко од манастирската фарма.

Претходно манастирот ја закупи специјалната опрема за производството на деликатесите од Италијанската фирма „SFOGGIA“. Малото островско стопанство на монасите ќе го продава своето производство во матичниот манастир, а дел од него ќе биде доставуван и до продавничките во близина на светата обител. Локалните медиуми ја поврзуваат оваа деловна идеја со забраната за внесување на западни продукти во Русија, и покрај тоа што на списокот на забранети западни продукти, млечните производи беа додадени нешто подоцна.

Извор: Двери

Преземено од: Бигорски манастир

 http://bigorski.mk/index.php?content_type=vesti_od_pravoslavieto&action=details&record_id=1454Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2974
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…