логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

     

Повеќе од 200 луѓе примија Православие во Руанда
(26.08.2014 10:21)Неговото Преосвештенство Епископот Инокентиј, епархиски архиереј за Бурунди и Руанда, ги посети новообратените и свештениците од својата епархија. На 17 август 2014 година, беше извршено Свето Крштение во реката Нијамази во источната област на Руанда. Во Православие со овој чин беа приведени повеќе од 200 луѓе.

После крштението и отслужената Божествена Литургија беа приредени културни случувања и беше одржа пријателски фудбалски турнир на стадионот Руренџ.

Во недела, на 14 септември оваа година, за првпат во историјата на Александриската Патријаршија на територијата на Руанда ќе биде ракоположен еден свештеник. Според зборовите на Епископот Инокентиј, во заедницата има уште околу 2000 луѓе кои сакаат да ја примат православната вера и да станат православни христијани, но потребно е да се обезбеди катихизација, да се изгради црква и да се постави свештеник.  

Православието во Руанда е во зачеток и се просат молитвите за негов успех.

 

 

 

 

 

Извор: Светигора

Преземено од: МП-ОА

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3123
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2956
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…