логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 


Делегација на РПЦ-МП учествуваше во работата на Руско-иранската комисија за дијалог „Православие – Ислам“

На 25 и 26 август годинава во Техеран се одржа деветтото по ред заседавање на Заедничката руско-иранска комисија за православно-исламски дијалог посветено на темата „Значење на меѓусебното разбирање меѓу Исламот и Православието“, во кое учество зеде делегација на Руската православна црква – Московска патријаршија, предводена од Архиепископот Пјатигорски и Черкески г. Теофилакт. Делегацијата ја посети Амбасадата на Руската Федерација. Истиот ден, беше отслужена Божествена Литургија во црквата на св. Никола во Техеран, со што се одбележа 70-годишнината од осветување на темелите на овој храм, на која присуствуваа членовите на руската Амбасада и бројни парохјани, потомци на руската емиграција во оваа земја.

На заседавањето на Комисијата беше прочитано и поздравното слово од Неговата Светост, Патријархот Московски и Руски Кирил, во кое, меѓу другото, се вели:

- Денес настанува сè поголема радикализација на свеста на човекот, со што се создава сериозна закана за мирот во светот. Во различни краеви на нашата планета се распламтуваат војни пожари, се пролева крвта на мирното, и за ништо виновно население, милиони луѓе остануваат без покрив на главата и средства за живот, па се наоѓаат во услови на хуманитарна катастрофа. Од друга страна, го забележуваме порастот на верски-мотивираниот екстремизам чии жртви се и Христијани и Муслимани, како и припадници на другите религии. Истовремено, религијата се зафрла на маргините од општествениот живот во повеќето држави во светот и се пропагира природен релативизам.

Извор: Московска Патријаршија

Извор; Кумановско- осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…