логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Игуменот на Ватопед: Православните треба поактивно да настојуваат да се забрани абортусот
Православните Христијани треба поактивно да настојуваат да се забрани абортусот, ја пренесува Интерфакс изјавата на игуменот на светогорскиот манастир Ватопед, архимандритот Ефрем.

- Неприфатливо е едно такво ужасно злодело, какво што е абортусот, да се изведува во православните земји, и тоа во толкав обем! Овој феномен треба сериозно да нè подзамисли; би рекол, мора да бидеме вознемирени и потресени, треба да алармираме! – се вели во обраќањето на старецот пред учесниците во меѓународниот фестивал „За живот“ што се одржа во Москва од 11 до 13 август.

Според него, Православната Црква би можела многу поефективно да се справи со ова прашање.

- Требаше да соработуваме со државата, но бидејќи државата беше таа што го легализираше абортусот, се најдовме на спротивставени страни. Сиот клир и сите луѓе треба да се вклучат во ваквата активност; потребна е една силна кампања против абортусот, како продолжение на вистинското познавање на човекот и љубовта кон него – нагластил старец Ефрем.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Кумановско- осогвска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…