логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 181329.jpg

 Намесникот на Свјатогорската Успенска Лавра во Украина:

„Во ова тешко време ние даваме испит пред Бога за своето христијанство“

14 јули 2014

181340.jpg

Во Свјатогорската Успенска Лавра 470 бегалци најдоа свое прибежиште. Најмладиот - 1 недела, а најстариот 95 години.

„Светата Православна Црва, отсекогаш била највозљубената мајка на нашиот народ, ги смирува завојуваните, ги теши ожалостените, се застапува за мир и благоденствие во нашата таковина, ги подава своите раце за сиромашните, ги облекувала голите, му давала засолниште на оние што се без дом и средства за живот, молитвено ги поддржувала и поткрепувала малодушните и паднати во очајание свои чеда, влевала надеж во сесилната Божја помош“, се вели во посланието на намесникот на „Свјатогорската Успенска Лавра“, архиепископот Арсениј, заедно со своите браќа бегалци и поклоници.

„Така денес, „Свјатогорската Успенска Лавра“, а по нејзиниот пример и градот Свјатогорск, има искрена желба да им помогне на ближните во нивното страдање и тага, што опфати многу бегалци.

181335.jpg

Меѓу населението на градот чијшто број изнесува 4 илјади жители, во моментов се населени 25 илјади бегалци, некои од нив се лишени од сѐ и немаат дури ни за најосновните потреби. Луѓето се собрани овде во големо мноштво, и се надеваат на помошта Божја и Покровот на Пресвета Богородица, Која е Игуменија на ова Свето место“.

„Многу луѓе излегоа во пресрет кон туѓата беда и на барањето помош. Братството од Лаврата, благодарејќи Му на Бога и на луѓето, молитвено посакуваат, доброто, направено на своите ближни, да направи да се врати благородството во семјеството, така што нивниот животен пример би бил сеење на добро семе во душите на децата и внуците, од коешто Господ ќе направи да израсне добар плод за утеха на родителие.

Во ова тешко време, кога даваме испит пред Бога за своето христијанство и со право се нарекуваме синови и ќерќи на Светата Православна Црква, им благодарам на сите и се обраќам до сите да не бидат различни, и со дела да пројавуваат пример во милосрдието и љубовта кон ближните, а со прозба да прават свети молитви за нас грешните“, се вели во посланието.

 181343.jpg

Извор: Птавославие. ру

Преземено од: Бигорски манастир

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…