логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 (14.03.2014 12:27)

По повод 300-годишнината од раѓањето и 235-годишнината од мачеништвото на светиот Козма, во Грција и дијаспората се одржуваат научни конференции, изложби, концерти и други настани.

На 9 март во етолскиот град Фермо била презентирана нова поштенска маркица пуштена во поштенски сообраќај од поштенската служба на Грција, а во салата во која се одржала презентацијата речиси и да не останало слободно место, соопштува порталот Agionoros. ru. На презентацијата свечено обраќање одржал градоначалникот на Ферма, кој меѓу другото, истакнал: „Нашата област се гордее со тоа што овде е роден, израснал и започнал со својата дејност светиот Козма Етолски… Неговите заслуги не можат да се опишат со зборови: рамноапостолниот Козма го спаси народот од исламизација и потполно губење на својот идентитет“.

На свеченоста слово прозинел и Митрополитот Етолски, г. Козма, кој истакнал: „Сите ние сме му благодарни на Светителот. Козма Етолски духовно ја оживеал нашата татковина, спасувајќи ја од погибија. И денес е извор на идеали и вредности. Светиот Козма ја носи Христовата светлина врз општеството, семејствата, младите. Неговото наследство е особено актуелно денес, кога современите владетели на Грција делуваат спротивно на неговите завети“.

За крајот на оваа година, во ноември и декември во Москва е планирана меѓународна научна конференција посветена на рамноапостолниот Козма Етолски. Излагањата на оваа конференција ќе бидат собрани и издадени од издавачката куќа „Света Гора“.

Извор: Православие.Ру

Преземено од:МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2858
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2665
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…