логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 Руската Црква  ја пренела иконата на  Богородица над Волгоград
·          
ПОСТОИ ЛЕГЕНДА ДЕКА  АВИОН СО ИКОНАТА НА  БОГОРОДИЦА  ЛЕТАЛ НАД ГРАДОТ  И ВООЧИ  КРИТИЧНИОТ  ДЕН   НА СТАЛИНГРАДСКАТА  БИТКА
           Над  ВОЛГОГРАД,  во кој од октомври се извршени три терористички напади, денес надлетуваше  хеликоптер во кој што беа свештеници со иконата на Пресвета Богородица   „Омекнување на злите срца“.
        Таа акција е одржана на заедничка иницијатива  на Волоградската епархија и градоначалничката на Волоград  Ирена Гусева.      

„Градската власт и свештениците одлучија дека иконата на Пресвета Богородица ќе помогне, пред се,` во исцелувањето на душевните рани на луѓето повредени во терористичкиот напад,  за утеха и за омекнување на срцата на роднините на жртвите  загинати на железничката и тролејбуската постројка  во Волоград“ - истакна претседателката на одборот за информативна политика на градот Волоград - Марина Кригер.
        Таа напомена дека постои легенда според  која во есента 1942. година, кога во Сталинград се воделе  најтешките борби,  после  тајниот Сталинов налог,  градот ноќта го надлетал авион со Казанската икона на Мајката Божја.  Тоа набрзо го разбрале војниците,  им се засилил моралот и ги победиле фашистите.
        Претходно во катедралната  Казанска соборна црква  во Волоград,   пред оваа икона на Пресвета Богородица е отслужен молебен за умножување на љубовта и  за искоренување на омразата и секоја  злоба.
Во Волоград на 29.  декември е извршен терористички напад на железничката станица, а на 30. декември се случила  експлозија  во тролејбус.
Спрема последните информации во тие терористички напади загинале 34 луѓе, додека 66  се наоѓаат во болниците во Волоград и Москва.
 
Категорије:

02.01.2014 год.

  • Подготви. МИна Даниловска

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2964
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2801
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…