логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


148833.p.jpg

 Старец Пајсиј Светогорец ќе биде канонизиран наскоро


19 декември 2013

Пајсиј Светогорец и останатите старци од Света Гора Атонска ќе бидат канонизирани наскоро,  известува веб сајтот AgionOros.ru, повикувајќи се на авторитативниот грчки портал Hellas Orthodoxy.

Пред неколку месеци истиот портал, повикувајќи се на извор од Света Гора Атонска, беше првиот што ја објави информацијата за претстојната канонизација на старец Порфириј Кавсокаливит. Според последните известувања од Света Гора Атонска, во текот на следните неколку дена старец Пајсиј (Езнепидис) Светогорец ќе биде канонизиран. Нешто подоцна ќе следат канонизациите на старец Амфилохиј од Патмос, старец Софрониј Сахаров од Есекс и старец Ефрем Катунакиски.
Канонизацијата, пак, на старец Јосиф Исихаст, подвижник којшто  е општопризнат во православниот свет, исто така не е далеку.

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…