логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Знам за три крста
Едниот од нив спасува, а тоа е Христовиот. Со него се спасува и човекот.
Другиот крст е крстот на разбојникот, распнат од десната страна.
А знам и за третиот крст, со кој човекот може да ја изгуби вечноста. Тоа е крстот на разбојникот, распнат од левата страна.


Типот на луѓето, а преку двајцата разбојници, го претствавува целото човештво.

Крстот на разбојникот десно, го прифаќа и презема на себе крстот Христов.

Крстот на разбојникот од левата страна, го претставува оној дел од човештвото кое не го прима крстот Христов и така се губи, пропаѓа.

Воопштено, крстот не може да се избегне ни на еден начин.

Блажен Августин

Избор од фејсбук страната на : Весна Смилкова

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2875
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2684
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…