логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Bogorodica.Markov.freska.jpg
IV. 3. Грижата на Богородица за човештвото во Новиот завет
 Пресвета Богородица не само што ни Го роди нашиот Спасител, туку и самата не го заборави човештвото, па секогаш се моли за нас кај Својот Син. Како небесна и земна кралица, таа им помага на царевите и ги утврдува државите. Таа како избрана војвотка спасува градови и населби од непријателски напади. Таа како застапница на човештвото води грижа, заскитаните да се вратат од патот на заблудата и да излезат на патот кој води кон спасение и добротворство. Таа е радост на жалните и брза да му помогне на страдалното човештво. Таа ги застапува и ги брани оние што се навредувани и напаѓани од други  и ги спасува оние кои се без одбрана.
 Ако се вдлабочиме, ако ги проучиме списите на писателите од минатото и сегашноста, ако ги поминеме манастирите и црквите што се подигнати во христијанството во чест и слава на Пречистата Богомајка, ќе најдеме многу докази за нејзината добрина и моќ, за нејзината мајчинска љубов кон човештвото. Со неа е проткаена сета христијанска уметност, како источната така и западната, а тоа ќе го забележеме секогаш кога ќе влеземе во кој било храм. Таму Нејзиното место е почесно, крај царските двери и во средината на апсидата, каде што го симболизира средиштето на целиот свет, како негова заштитничка и застапничка.
 Многупати Пресвета Богородица ја задржувала и сè уште ја задржува раката Господова, за да не ги казни грешниците. Да се запрашаме само колку ли пати таа спасуваше земји и смируваше скарани народи, прекинуваше војни, победуваше непријатели, задржуваше поплави и задоволуваше глад!? Овие нејзини добротворства се запишани во летописите на Светата Црква и тоа беше причина за да се почитува и слави Богомајката повеќе и од херувимите и од серафимите.
 Пресвета Богородица секогаш се застапува кај Својот Син и сака смртно болниот свет да го прими небесниот лек. Првото посведочено застапништво на Богородица го среќаваме во Новиот завет, во Евангелието според Јован (Јован 2, 1-12). Имено, станува збор за свадбата во Кана Галилејска, каде што бил поканет и Христос со мајка си и тука направил чудо, со што ги уверил Своите ученици дека е пратен од небото. На свадбата снемало вино, па грижливата Богородица Го замолила Својот Син да им помогне на луѓето.
 А кога приврши виното Му рече мајка Му на Исуса: Немаат вино (Јован 2, 3). И покрај тоа што Христос ѝ вели Што бараш од мене, жено?, таа на учениците Негови им вели: Сè што ќе ви рече, направете (Јован 2, 5). Христос заповедал да се наполнат шест камени садови со вода и тогаш им рече: нацрпете сега и однесете му на старосватот (Јован 2, 8). Со семоќната волја на Севишниот, водата се претворила во вино, па така се развесели домаќинот и ги нагости своите гости, што многу ја израдувало Пресвета Дева. Со ова наполно се објавува несомнената вера на Богомајката во Божествената моќ на Синот, што е и напомена дека таа секогаш кај Него ќе се застапува за жалните и страдалните. Со ова Богомајката го прави првиот обид на застапништво кај небесниот Спасител за ужалените земни деца.
 Па затоа и ние денес постојано прибегнуваме кон Царицата небесна , молејќи ѝ се да нè заштити нас кои сме во неволји, жалости и болести, оптоварени со многу гревови; секогаш ја молиме со солзи, топла душа и смирено срце и имаме цврста надеж дека ќе ни помогне и дека ќе се застапи за нас пред Нејзиниот Син.

 

 (Продолжува)

Друго:

 

 

Diplomska.Josif.jpg

ДИПЛОМСКА РАБОТА

БОГОРОДИЦА - ПОЧЕТОК НА НОВИОТ ЗАВЕТ

Ментор:   Протоѓакон  Проф. д-р Ратомир Грозданоски

Diplomska.Josif.jpg

Кандидат:    Еромонах Јосиф Тодоровски

Diplomska.Josif.jpg

Скопје, 2011Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2673
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1830
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…