логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Зошто празнуваме Нова Година ноќта 31 декември и 1 јануари? Дали нешто би се променило ако ја празнуваме неа од 28 на 29 август?

Во суштина ништо нема да се промени и можно е бирократски да кажеме дека тоа е само календар и всушност нема ништо посебно во тоа.
Но, погледнете што се случува во светот.

Луѓето од сиот свет се трудат да бидат добри еден кон друг. Се трудат да си разменат еден кон друг пријатни подароци, вкусно да се нагостат, да си кажат најубави зборови исполнети со љубов и грижа. Луѓето си посакуваат меѓусебно среќа и се надеваат на чудо токму во Новата Година. Нашите срца сепак чувствуваат нешто повеќе во тој празник. Затоа што и нашите молитви со вашите во овој храм и чувството на милијарди луѓе ширум светот во оваа новогодишна ноќ се слични на молитвата. Луѓето со надеж се обраќаат кон "непознатиот Бог", барајќи радост и среќа, љубов и чудо. За нас тоа не е ново, зашто во Црквата тоа е сé. За нас секој ден е ново " лето Господово благопријатно".

И не е случајно што овие новогодишни чувства се појавуваат веднаш до претстојниот Божик.
Еве ја вистинската надеж!
Еве го вистинското чудо!
Ова е навистина ново за целиот свет и човештвото, зашто во светот ќе дојде нашиот Господ и Спасител Исус Христос!

- од проповедта на Митрополит Псковски и Порховски Тихон (Шевкунов) за новогодишната ноќ 2020 год.

 

Подготви.

Снежана Корнет

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3035
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2361
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…