логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Параболата за богатиот и Лазар се наоѓа само во Евангелието според Лука (16,19-31). Во приказната имаме три дејствија. Првото дејствие ни го прикажува контрастот помеѓу богатиот човек и сиромавиот Лазар (како богатиот се предавал на различни сетилни задоволства, без да го забележува сиромавиот Лазар). Вториот дел ни говори за нивната различна судбина по смртта (богатиот се мачел во пеколот, а сиромавиот се утешувал и насладувал во рајот). Третото дејствие ни ја опишува молбата на богатиот кон отецот Авраам да отиде и да им каже на сè уште живите, за тие да ја избегнат маката, но тоа барање било одбиено.

Зошто Бог не му дозволил на богатиот во адот да ги извести своите браќа и да ги предупреди да се покајат? Затоа што би немало никаква разлика. Бог во Своето предзнаење знаел дека тие нема да реагираат. Штом тие не им поверувале на најголемите луѓе меѓу нивниот народ, Мојсеј и пророците, зошто тие би му поверувале на сопствениот брат кој водел таков бесплоден и површен живот. Пророчки, Христос во Евангелието вели дека тие не би му поверувале ниту на човек, ако воскресне од мртвите. И навистина, знаеме дека така и се случило, бидејќи Христос го зборувал ова откако го воскреснал од мртвите синот на вдовицата од Наин.Освен тоа, тој пред време знаел дека Неговата смрт на Крстот и Неговото Воскресение нема да ги убедат сите. И навистина, би можеле да кажеме, ако Христос се врати и го повтори она што веќе го направи за нас, умирајќи и воскреснувајќи од мртвите, сепак сè уште ќе има такви кои нема да го прифатат тоа.

Нека Бог ни помогне да водиме внимателен живот. Господ ни дава многу можности. Го имаме Светото писмо за читање. Ги имаме богослуженијата кои, да бидеме искрени, честопати се слабо посетени. Мораме да најдеме начин со кој постојано ќе се убедуваме и ќе го следиме Евангелието. Ако не го направиме тоа, тогаш површно ќе бидеме христијани, но во суштина нема да се промениме. Сепак, Господ ни ги дава овиe можности.
Нека Бог ни помогне да водиме внимателен живот. Амин.

20.ноември летоГосподово 2016 2016Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1674
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1509
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…