логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

- Монах- тоа е оној, чија вредност е во неговата ноќна молитва


- Монах- тоа е оној, кој го чува умот, а не предметите;


- Монах- тоа е оној, кој во текот на денот се чува себеси, а ноќе го чува целиот свет;


- Монах- тоа е оној, чии што раце се дадени на послушност дење, а срцето му е дадено на молитва и дење и ноќе.


- Монах- тоа е оној, чија вредност не е во неговите раце, туку во неговата ноќна молитва.


- Монах- тоа е оној, кој не му дава волја на својот ум и живее по Божја Волја.


- Монах- тоа е оној, кој со помош на Божјата благодат го победи споменот за телото и стана бестелесен, иако живее во тело.


- Монах- тоа е оној, чиј што ум е чист од помисли и преобразен со Божествената благодат, која го обединува со Бог.


- Монах- тоа е оној, кој не само што се труди да се моли нерасеано, но и живее нерасеано.


- Монах- тоа е оној, во кого Божестевената Љубов го најде своето живеалиште и кој стана непобедлив и непристапен за непријателот.

- Монах- тоа е оној, чија непрестајна молитва стана непрестајна Љубов кон Бога.

 

Извор: http://www.diveevo.ru/2/0/1/4900/

 

 

Подготви: Снежана Корнет

26-ти ноември, лето Господово 2016

 

Друго:Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1346
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1615
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1469
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…