логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Документарецот за македонските монаси во Русија


Владиците од многу земји носат епископски капи изработени во манастирот "Свети Ѓорѓи Победоносец" крај Дебар, се вели во филмот


Македонскиот документарец "Метох" сниман во Бигорски манастир и во женскиот манастир "Свети Ѓорѓи Победоносец" ќе патува на фестивал во Русија. Филмот е во режија на Стојан Вујичиќ. Селектиран е во натпреварувачката програма на фестивалот "Златен витез", во градот Курск (14 - 23 јуни). Со овој фестивал претседава еден од најголемите живи режисери, Никита Михалков.
"Филмот прикажува дел од секојдневието на македонската монашка заедница и мотивите кои инспирирале некои од нејзините членови да ја донесат одлуката за замонашување. "Метох" покажува и како се изработува едно ретко ракоделие - познатите епископски капи, таканаречните митри, кои со години наназад се прават во манастирот "Свети Ѓорѓи Победоносец" крај Дебар, а кои ги носат владиците од многу православни земји", велат од продукцијата на филмот.

 

Документарецот се снимаше во 2010 година, по идеја на Викторија Стефковска. Продуцент е Огнен Антов. На фестивалот, кој ги негува христијанските вредности, "Метох" ќе учествува со уште 150 филмови од триесетина земји.

(Де.Т.)- Вечер
Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…