логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 


Едно божиќно утро, еден свештеник појде на литургија во црквата. Таму веќе го чекаа верници од градчето. Отецот во раката носеше празен рѓосан кафез. Го остави на подот и им се обрати на присутните.Да ви раскажам една случка. Вчера, одејќи кон дома, сретнав едно дете. Во рацете го имаше овој кафез, а во него, три измрзнати полски врапци. Го сопрев и го прашав: - Дете, што планираш да правиш со овие кутри птици.

- Ништо бе оче, малку да се забавувам, ќе им ги искубам предувите, ќе ги оставам гладни неколку дена и кога ќе почнат меѓусебе да се убиваат, мртвите ќе ги дадам на мојата мачка. Она обожава пилиња.

- Колку бараш за нив?

- 1000 денари, ми рече, со потсмев.

- Па тоа е разумен компромис, ДОГОВОРЕНО.

Извадив и му дадов. Ги земав пилињата, појдов до првото дрво и ги ослободив ...

 

Потоа отецот почна со проповедта.Браќа и сестри, еден ден сатаната излезе пресреќен од едемската градина. Го сретна Исус и му рече:

-Да знаеш што сум им направил на луѓено? Ги насамарив со трик кој знаев дека ќе ми успее. Ги свртев еден против друг. Ги натерав на грев. Ќе ги научам да се мразат, да се лажат, да се убиваат меѓусебно. Откако ќе ми здосадат, сите до еден ќе ги убијам.

- Колку бараш за нив, - праша Исус.

- Целата твоја крв, сите твои солзи и на крајот, твојот живот.

- ДОГОВОРЕНО ...

 

 

Извор:

10.06.2011
  
 
 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2977
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2811
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…