логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

Во вечер мирна

кога глас на месечина истекува

се собравме околу трпеза

думи да споделиме

радоста да навјаса.Во вечер како посестрима

бликна една молитва

мигот ја однесе будноста

се сети младеж на времињата.Во таа вечер

која во утро продолжува

пример за ревност се изродува

сила на кротост се покажа.Во таа вечер

со утро залеана

ти Николае време согоруваше

и лага во вистина преумуваше.Еве и во вечер оваа

собрани околу трпеза натокмена

трошки сакаме

во ѕвезди да претвориме,

ѕвезди во молитви непрестајни

молитви во Небесни дворови испратени.Благодарност да искажат

онаа која мисла не ја согорува

ниту детска палавост ја приграбува.Благодарност како нитка бисери

околу вратот навезани,

на Девојка Која Царица постана

и тебе Николае омофор подарила.Благодарност како коса моминска

која ветре нежно исчекува,

за прошка да роди милоста

капка росна од Око кое се‘ гледа.Од поезијата на сестринството на Слепченската обител

 

 Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/nikolae-sveti-zastapnice/

 

Друго:

 3.angeli.so.truba


Од поезијата Манастирски води на сестринството
на Слепченско-πретеченскиот манастир

3.angeli.so.truba

 24ти април 2020 лето Господово

 https://www.manastirslepche.mk/novost/zivotonosen-istocnik/

 Hristos.sv.Nikola4.jpg

3.angeli.so.truba

Што да објавам на светот за тебе,
дали сум дел од твоето лозје,
дали ќе дозволиш калемов
да се пренесе жив на првиот чокот ?

Еднаш порти ми отвори
во твој предел монах молитва сотвори,
зад мене одамна се затвори

TVITer

7.Vselenski.sobor

СРЕШТА

 

Друго:

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…