логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Молитви за лекување и исцелување

Господи, Ти си Извор на Животот. Испрати ми ја животворната сила на Духот да ми го излекува умот, душата, волјата и телото. Дарувај ми исцеление од сите психички и физички слабости и страдања. Дарувај ми здравје, сила и живот, младост и убавина и да се развијат во мене благодатните дарови и способности да можам да живеам, да се учам и да Ти служам.

Господи, помогни ми во овој тежок час да се ослободам од болеста за да Ти служам со радост. Сакам да го посветам животот во служба на Твојата Љубов, на исполнувањето на Твојата Волја.

Повеќе...

 

 Скопје,14-ти до 19-ти октомври 2017 лето Господово

- -МНТ- - 

 

 

 

 

 

  Обраќање на Неговата екселенција амбасадорот на Република Федерација во Скопје, г-дин Олег Шчербак на Вториот Меѓународен филмски фестивал „Богородичен покров"

 

Почитуван  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, почитувани организатори, гости на фестивалот, дами и господа, драги пријатели,


Точно пред една година овде во Скопје беше ставен почеток за една благородна иницијатива- прв во Македонија фестивал на духовен филм по повод светлиот празник „Богородичен Покров". Денес може да се каже дека посакување изречено тогаш од сите нас е исполнето - филмскиот фестивал „Богородичен Покров" има достојно продолжение и оваа година. Има повеќе гости и учесници, а филмската програма стана. побогата и поразновидна, што секако радува и дава оптимизам. Тоа е позитивна порака која сведочи, дека се зголемуваат и се здружуваат редови на оние за кога главен животен ориентир се традиционалните вредности, верата во Бог, љубовта кон луѓе, совеста, правдата и доброто, кои разбираат, дека не може да се создаде нешто корисно и долговечно.
Многу ми е драго што повторно на македонската земја ја гледам претседателот на Мегународниот православен' Сретенски филмски фестивал „Встреча" матушка Софија која многу години со се срце и душа го промовира православниот филм и културните вредности и многу * направи за успех на минатогодишното издание на фестивалот „Богородичен Покров". И се заблагодаруваме на матушката Софија што таа најде сили да дојде пак во Македонија и се надеваме дека филмовите кои што ќе ги презентира оваа година, гледачи на фестивалот исто така ќе оценат и ќе засакат. Вистинска радост е за мене да ги поздравам филмските и телевизиски дејци од Чешка, Романија, Босна и Херцеговина односно Република Српска. Филмовите кои што тие ги донесоа, како и филмовите од Македонија и Шпанија е очигледна потврда за проширување на мапата на фестивалот.

 


Во сите времиња човечката душа била бојно поле меѓу доброто и злото, и нашето доба не е исклучок. Згора на тоа, денес злото, за што сведочи разурнувачка дехристианизација на Западна Европа и зајакнување на меѓународниот тероризам, дејствува особено активно, користи се полукави методи, знае да стави привлечна обвивка и да ги менува вистинските вредности со лажни. Во нашето време посебна ризична категорија се деца и младина кои се најранливи пред соблазната на оваа опасна, вклучително и виртуелна, реалност. На младата генерација и се потребни грижа и покровителство од вистинската уметност, добар наставен збор кој ќе им помогне да го издвои праведното од гревотното, и во овој поглед улога на современата кинематографија е исклучително битна.

Мислам дека неформален разговор со млади луѓе. промовирање на вистинските морални вредности меѓу нив мора да биде врвна, најважна задача на филмскиот фестивал „Богородичен Покров", како и на други слични уметнички платформи и форуми.

Нели доколку денес ќе очаеме, ќе оставиме младина еден на еден со злото, веќе утре верата и доброто ќе одстапат пред култот на силата и неморалот, црквите ќе се испразнат, а светот ќе се заглави во темнината на отуѓеноста, жестокоста и хаосот.


Би сакал да и се заблагодарам на почитувана госпоѓа Зорица Костовска за нивните напори во организацијата на овој филмски фестивал од во суштина хуманитарниот карактер и да им посакам на сите негови учесници успеси во уметничката дејност, како и во нивната важна просветна мисија. Треба да се памти дека секој ваш филм е ценет не само како уметничко дело, туку и како морален ориентир, кој на тој или оној начин ја формира човечката душа.
Ви го честитам празникот! Нека биде со сите нас Покров на Пресвета Богородица.
Благодарам на вниманието!

 

 

 пп/р.п.

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Наука и Култура

Мај 31, 2023

Промоција на Речник на медиумска писменост

Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се појавија во дигиталната ера и новите начини на комуникација, со развојот на медиумите и со појавата на нови алатки и активности во онлајн-сферата. Целта за неговото…
Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 574
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 896
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1342
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

 Нико ни једампут није се ни сетио да Јеванђеље Христово, да вера Његова, да Христос сам треба да буде на првом месту и да разне невоље и искушења која пролазимо...

« »