логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

UspenienaPresveta.jpg


Ја воспеваме онаа што происходи од луѓето и што Го роди Господ, Дева Марија, слава на сиот свет, небесни двери, песна на бесплотните (сили) и украс на верните, затоа што стана небо и храм Божји (Дог. I г.).


Така великиот црковен песнописец, златоструниот Дамаскин, го прославува сечесното Успение на Пресветата Дева Богородица, кое сега ние торжествено го споменуваме и прославуваме. Ние, зборувајќи така, со радост и побожност ја прославуваме оваа Дева и Мајка, која происходи од родот човечки и го роди Бога Кој се воплоти, зашто таа стана небо и храм на Божеството.

Денеска ние го славиме нејзиното чесно успение. Дошол предопределениот крај на нејзиниот многустрадален земен живот и таа заспала во тридневен смртен сон, како животен. За неа тогаш можело да се каже: Девата не умрела, туку спие. – Да, она починала на три дена, како и Христос Бог, нејзиниот Син, и на третиот ден воскресна и се вознесе во слава на небесата, за вечно да соцарува со Синот. О блажена учест! О радост бесконечна! Достојно и праведно.

Затоа таа, Пречистата, немајќи грев, само изгледала како да се радува на земјата, а Таа сиот живот страдала за својот единороден Син, сиот живот се плашела за Него поради многуте непријатели – и цареви, и управители, и лажни ученици, и воини, подмолни луѓе, ласкатели, завидливи, среброљубиви. Но тогаш, конечно завршил земниот живот на Богочовекот. После страдањето и смртта, Распнатиот воскресна, и започна Неговата вечна слава. Тој и со човештвото седна оддесно на Бога Отца. Но за Неговата Мајка сеуште не настапило времето на слава, Таа сеуште била оставена на земјата, во домот на посиновеното Нејзино дете апостол Јован, за да биде сведок на величествениот успех на христијанската вера и на сеспасителната сила во верните луѓе. Таа починала речиси во старост. И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит, кој бил на Нејзиното погребение! Какво сладосно, ангелско пеење слушале верните! Како боговдахновено го прославил Нејзиното успение особено светиот свештеномаченик Јеротеј, апостолски ученик! Славен крај на славниот земен живот на Приснодевата!

Затоа светата Црква секоја година ги спомнува и празнува најголемите настани во христијанскиот свет – Благовештение, Рождество Христово, Крштението, Сретение, Влегување во Ерусалим, Пасха, Вознесение, Педесетница, Успение на Божјата Мајка и така натаму. Сето тоа за зголемување и укрепување на нашата вера, на нашата христијанска надеж, нашата благодарност и љубов кон Бога и Божјата Мајка, нашата чесна Претстојателка пред Бога, за да ја помниме и да не ја забораваме нашата небесна татковина, и да не сме пристрасни за сегашниот живот, кој е подготвителен и поучлив, привремен и минлив.

Ако не би биле овие христијански празници, тогаш христијаните би заборавиле дека тие се христијани затоа што се призвани во небесната татковина, не би знаеле зошто живеат на земјата, поради што се вброени во христијанската заедница или во Црквата Божја, која е целта на нивниот живот, зошто треба да се верува во Христос и Кој е Христос, зошто да се верува во Света Троица и што е Света Троица! Многу неупатени навистина не знаат кој е Христос и кој – Троица, и која – Богомајката? Не знаат зошто треба да се молат на Бога, да се причестуваат со светите Христови тајни! Ако луѓето одат на служба, црковните празници сето тоа му го разјаснуваат на народот, и му укажува за промислата Божја за нас, не’ учат да Го љубиме и да Му благодариме на Бога, да се каеме за своите гревови и секаде да се сеќаваме на идниот бескраен живот на небесата, и да се приготвуваме за него, според словото на апостолот: Нашето живеалиште е на небесата, од каде што Го очекуваме и Спасителот, нашиот Господ Исус Христосв (Фил. 3:20).

И така, духовно да го празнуваме Успението на Божјата Мајка, готвејќи се усрдно и сами кон преодот од овдешниот привремен, како сон што исчезнува, живот – кон иднината, кое вистинитото и сигурно слово Божјо го вети на сите верни христијани.

Пресвета Богородица, спаси не’!

Амин.


Подготви: Аргирета Атева

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3957
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная