логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 parastosdico2019 1

18 Октомври 2019

Оваа година се навршуваат 200 години од раѓањето на големиот зограф Димитрија Дичо Зограф од Тресонче, кој со својот опус и со својата продуктивност се издигнува во средишна фигура на уметноста во Преродбата. Како еден од највлијателните зографи на XIX век на Балканот, како и со опус од приближно две илјади икони и десетина фрескоансамбли, Дичо заслужува да биде величан и славен како оригинален автор со автентична уметничка креативност. По повод големиот јубилеј од неговото раѓање, во организација на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и на Македонската академија на науките и уметностите - МАНУ, овие денови, во периодот од 16 до 18 октомври, беше организирано свечено одбележување, кое во просториите на МАНУ започна со изложба на неколку Дичови импозантни дела, а потоа продолжи со научен симпозиум, на којшто учество зедоа повеќе еминентни научници од земјава и странство. Свеченото одбележување заврши со парастос во храмот „Св. Петар и Павле“ во родното село на Дичо - Тресонче, на којшто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Ефросиниј, свештеникот Ѓорѓи Блажевски и ероѓаконот Анатолиј. На Парастосот присуствуваа и учесниците на Симпозиумот, кои потоа го посетија манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Рајчица, како и манастирот „Св. Јован Крстител - Бигорски“.

 

parastosdico2019 2

parastosdico2019 3

 parastosdico2019 4

 

 Извор:

http://www.dke.org.mk/index.php/3218-200

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie