логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 


 Трајче Јанчевски (Куманово, 29 јануари 1928) спаѓа меѓу најзначајните претставници на модерното македонско сликарство, создавајќи во текот на педесетина години својствен и препознатлив стил и израз, постојано збогатувајќи ја основната носивост на своето творештво со нови елементи и ликовни вредности, никогаш не отстапувајќи од елементарните свои сликарски принципи, првенствено водејќи грижа за супериорноста во сликарската процедура, а во интерес на трајноста на создаденото дело во духот на таканаречената “добра стара традиција”.
 Можеме да кажеме, како што впрочем го имаат истакнато повеќе познавачи на уметноста и ликовни критичари, дека основен проблем во неговото сликарство е третирањето на човечката фигура или фигурата на некое животно (птица, риба, коњ итн.) во просторот, што е колористички густо заситен и обвиен со необично, магично и метафизичко осветлување, поради што критиката најчесто со право го класифицира во оној специфичен тренд на современото сликарство, познат како “метафизичко сликарство” или како “магичен реализам”, напати споредуван, на пример, со искуствата и сликарските метафори на еден де Кирико.    
 Преку таквиот начин на осветлување, со помошта на примамливи светлосни ефекти (како голема поука од класичното и традиционално сликарство во европската уметност), Јанчевски им одредува извесно натприродно (односно надреалистичко) својство и битност на обичните “секојдневни” предмети и животни облици, и, на тој начин, “навидум статичната, фиксирана положба и распоред на фигурите добива поетична димензија, станува соодветен израз и богата, раскошна проекција на авторовиот сензибилитет”.
 Во неговата сликарска постапка посебно место има тонското моделирање и начинот на кој е дефинирана светлината. Наместо од еден извор, таа пулсира во секој насликан предмет, дури и во темнината, зрачејќи како “метализирана глазура на мракот”.
 Тој применува силна, смела стилизација, при што си задржува слобода сосем да исфрли некои детали, без разлика дали се тоа состојки на некој објект или пропорции на човечко тело. Фигурите на неговите слики како да се јавуваат од еден друг свет, или во нивната загатлива игра небаре се упатени на некој непознат свет што лежи во имагинацијата и сонот. Целта на авторот е: преку ликовните можности и средства да &  вдахне живот и нова смисла, уметничка суштина на “мртвата природа”. Затоа често како основен мотив на неговата композиција се јавува плодот, во разни облици и бои.
 Еден од најдобрите познавачи на неговото творештво, историчарот на уметноста Љубен Пауновски ќе напише: “Сликарството на Јанчевски мотивски е настрана од длабинските хируршки или апхеолошко-психолошки сецирања на животот, од најосетливите судири во човекот, кои го претставуваат трагичниот знак и немир на животот... мотивите се општи архетипски места според кои ги именува своите слики: мајка со дете, невиност и чистота во предизвикот на јадрите и плодни телесни форми; метафора за летот на човекот како организам и како мисла; приказна за големите и мали риби; респектирање на целокупното творечко дело на природата престорувајќи ги човечките глави во плодови, а плодовите во “портрети” или инсектите во цвет, а цветот во птица.”
 Оваа ретроспективна изложба има за цел да прикаже соодветен пресек на богатото пет децениско творештво на нашиот уметник.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 75
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 278
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 411
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »