логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Во МСУ публиката не остана рамнодушна пред делата на големиот сликар

 

На отварањето на изложбата на Салвадор Дали вчеравечер во Музејот на современата уметност присуствувале околу 1.200 посетители, посочуваат одговорните од Музејот, дел од кои и стоеја на влезот и се обидуваа на секој од посетителите во исклучително големата турканица да им поделат бесплатна карта и печатен материјал.

Несомнено е дека скопската публика ќе ја памети изложбата на големиот сликар по неколку нешта: по невообичаено (за македонски прилики) големата посетеност на отворањето, по можноста да видат можеби за прв пат, во „живо“ дел од творештвото на Дали, но и по недостиг на очекуваниот каталог.

Некои ќе ја паметат и по доживеаното разочарување дека не го виделе најдоброто, врвот на неговите дела, за што и дискутираа стоејќи во долгата редица гледајќи ги неговите графики или туркајќи се пред, на постамен поставените скулптури, пред изложените керамики и фотографии од неговиот живот.

Беше интересно да се набљудуваат реакциите на публиката од различни возрасти, која се качи на Кале и покрај лошото време. Студентите кои имале можност да го проучуваат Салвадор Дали, сметаа дека презентираниот циклус од сто литографии „Божествена комедија“, 15- те графики и 15 - те керамики како и шесте фотографии , поставени на фронталниот дел од изложбениот простор, се „трошки“ кои сепак дошле да ги видат. Возрасните почитувачи на уметноста, но и на отворањата на изложбите (а такви во земјава има многу), изјавуваа дека изложбата е од голема важност за Скопје, и за целата земја, за сите генерации, дека не е никогаш доцна да се види Дали... Сликарот Григор Чемерски потенцираше на пример, дека презентирањето и на делата кои не се сметаат „за врв“ во творештвото, е од голема важност за заокружување на перцепцијата за творечката вредност на авторот.

Изложбата пред бучната публика која мораше да се опоменува за тишина, ја отвори Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска, меѓудругото потсетувајќи дека „ваквите исклучителни настани се навистина моќен импетус на културните текови кај нас и се вистинска можност за македонските граѓани да ја моделираат сопствената перцепција за уметноста и нејзината моќ да освојува нови предели и да отвора нови перспективи“.

„Реализацијата на оваа изложба е дел и од нашите заложби да го донесеме светот кај нас.Уживајте во можноста да ја видите ослободената потсвесна енергија на големиот уметник. Не барајте дефиниции, објаснувања, логика, употребете ја фантазијата.. .Ова е препорака која, секако, треба да се има на ум кога се посетува поставка на Салвадор Дали“ - порача таа.

Нејзината препорака може да ја почитуваат или не оние кои добија можност бесплатно да ја видат изложбата до 19 декември. Треба навистина и да се искористи, бидејќи Дали никого не остава рамнодушен.

Катерина Богоева - Утрински весникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 86
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 295
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 423
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »