логоFacebookTwitterYouTubeeMailВреме за преиспитување на старите вредности

Неколкуте тековни ретроспективи на авторите - потпорници на современата македонска уметност (Димче Николов во МСУ, Предраг Урошевиќ во Музеј на град Скопје, Борислав Траиковски во КИЦ) - го актуализира прашањето за се поочигледната потреба за ревизија на вредностите на домашната ликовна сцена. Во јазот меѓу два општествени система, во време на преиспитување на величините во сите сфери, тоа и е потребно и на домашната уметност, иако се чини дека во споредба со другите области токму уметноста се извлече од повторно промислување на „проверените“ вредности, коментираат промислувачите на домашната уметност. Во светот ликовните експерти секојдневно нудат свежи видувања на веќе утврдените ликовни големини, а нашите историчари на уметност се уште ретко го прифаќаат ризикот да промовираат нови читања на етаблираните вредности. Тоа го потврдуваат и неодамнешната ретроспектива на еден од пионерите во светскиот модернизам Густав Курбе, во музејот „Метрополитен“ во Њујорк, моменталната ретроспектива на Френсис Бејкон во лондонската галерија „Тејт“ и огромната постановка на големи ѕидни цртежи на еден од најголемите американски минималисти, Сол ле Вит, која ќе остане изложена за публиката во наредните 24 години. - Ние мислиме дека веќе сме ги зацементирале вредностите, а тоа сме го направиле на локални критериуми. Кај нас нема практика на ретроспективни претставувања кои ќе бидат разгледувани низ призмата на пошироки, регионални, па дури и европски контексти. Треба да ги напуштиме старите теркови и да тргнеме понатаму. Бидејќи секогаш е вистинско време за правење ретроспективни изложби. Посебно поради фактот што во минатото многу ретко ги имаше - вели ликовниот критичар Златко Теодосиевски. Според него, токму поради откривачките аспекти на ретроспективите, тие подразбираат голема одговорност и стручна подготвеност од институцијата или од стручно лице кое ги подготвува. - Ретроспективата не е направена солидно ако таа не нуди нови аспекти, ако текстот за неа е повторување на веќе напишаното - додава Теодосиевски. И поранешниот директор на МСУ, Емил Алексиев, го дели истиот став. Според него, иако шемите на нашата ликовна историја се веќе издиференцирани, сепак вредностите треба да бидат подложни на преиспитување. - Порано МСУ често правеше ретроспективни претставувања. Иако моментално има некоја пообемна акција, сепак интензитетот не е како некогаш. Сега не можам да забележам дека се случува нешто конкретно - вели Алексиев. Според ликовниот критичар Владимир Величковски, она што генерално ја одбележува ситуацијата на нашата ликовна сцена е дека на некои автори кои заслужуваат да бидат пообемно претставени воопшто не го добиваат тоа, додека за други уметници се прават ретроспективи и по неколку пати. Таков е примерот, според Величковски, со моменталната ретроспективна изложба на Борислав Траиковски. - Пред 2 години во Чифте-амам имаше ретроспектива на Траиковски која беше проследена со обемна стручна и солидно изработена документација. Во тој поглед новата постановка нема да донесе никакви новини. За творештвото на Димче Николов, пак, досега немаше поголема изложба, така што редно време беше таа да се случи - коментира Величковски.

Ивана Васева- Време


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 75
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 278
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 412
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »